REPORT Z AKCÍ / POZVÁNKY  3/21


Roadshow: Digitalizace MSP – Robotizace  

Ve středu 7. 4. jsme odvysílali další díl naší Roadshow zaměřené na témata související s digitalizací malých a středních firem. Díl s názvem Robotizace a robotické aplikace se zabýval automatizací výroby prostřednictvím zavádění robotů a nabídl různé pohledy na tuto ne úplně jednoduchou problematiku. S našimi hosty jsme si povídali o tom kdy a kde automatizovat, do jaké výroby a pro jaké typy operací jsou roboty vhodné, a při jakých činnostech naopak lidské operátory zatím nemohou nahradit. 

Na úvod pořadu výzkumníci z CIIRC ČVUT v Praze a CEITEC VUT v Brně představili robotiku jako takovou a na příkladech svého vlastního výzkumu ukázali, kde všude a k jakým činnostem lze roboty použít, a jaké jsou perspektivy jejich dalšího vývoje. V části věnované průmyslové robotice jsme představili testbed průmyslových technologií, který vzniká na CEITEC VUT v Brně, a který po svém dokončení na konci 2021, firmám z blízkého i dalekého okolí nabídne inspiraci pro jejich výrobu a možnost otestovat si vlastní výrobní řešení. 

Na příkladu výrobního závodu Toyoty v Kolíně Tomáš Paroubek, Manažer zdraví a bezpečnosti/korporátních záležitostí, ukázal, jak se plánuje a jak funguje obří robotické pracoviště se stovkami robotů. Jak naopak naplánovat robotizaci výroby na míru specifickým požadavkům klienta a do náročných podmínek popsal na příkladu svého zákazníka Jan Bratršovský, Head of Design and Engineering společnosti DEL. Využití robotů pro nedestruktivní analýzu materiálů představil Martin Josífek, obchodní manžer společnost Radalytica, která přišla s unikátní metodou kombinace robotů a RTG snímače pro naprosto precizní výsledek. 

Ještě, než se firma pustí do nákupu robotů, měla by vědět, zda je její výroba vhodná pro automatizaci. O tom, jak rozpoznat, zda je společnost připravená na automatizaci, a které jsou ty správné důvody pro zavádění robotů, mluvil Jindřich Vaňous, Country Manager společnosti KUKA v ČR a na Slovensku. Velice důležitou součástí plánování jakéhokoliv robotického pracoviště je zajištění jeho bezpečnosti s ohledem na lidské operátory, a to zejména u tolik populárních kolaborativních robotů. O tom, jak naplánovat bezpečné robotické pracoviště a jaké jsou možnosti moderních technologiích při zajištění bezpečnosti operátorů mluvil Zdeněk Bečka, Application specialist společnost SICK, která se bezpečnosti v automatizaci dlouhodobě věnuje.

Záznam celého pořadu a jednotlivých bloků najdete zde:


Připravujeme

28. 4. - Logistika a řízení skladů

V rámci posledního jarního dílu série Roadshow se budeme věnovat logistice a skladovému hospodářství a na příkladech ukážeme, jak digitalizovat a automatizovat logistiku na míru konkrétním potřebám. 

Naším hostem bude společnost CIE Group, která představí moderní logistická řešení a jejich důležitost pro bezproblémový chod každé firmy. Společnost Sewio na příkladech svých zákazníků ukáže několik různých oblastí, kde mohou vhodně implementovaná lokalizační zařízení vyřešit různorodé problémy od odstranění chybovosti při nakládce zboží až po zvýšení bezpečnosti operátorů ve skladech. A společnost Deloitte na příkladech svých zákazníků ukáže, jak se pod tlakem pandemie mění pohled firem na automatizaci logistiky a řízení zásobování, a jaká řešení firmy nejčastěji volí. 

Nezapomínáme ani na řízení skladového hospodářství v duchu požadavku "just-in-time" a společnost Cleverlance na příkladu své případové studie představí, jak to funguje, když většina zásob je na cestě jako tzv. "running stock." Málokdy se podaří mít všechny technologie ve skladu od jednoho dodavatele a zastřešené jedním systémem. Společnost Aimtec se zaměřuje právě na vytváření jednotného řídicího systému, kterým lze ovládat všechny technologie a zařízení soustředěné v rámci jednoho skladu. RFID nebo RTL? Trekovacích a lokalizačních technologií pro logistiku je celá řada, a která se hodí na co a jak postupovat při automatizaci logistických operací, na příkladech svých realizací představí společnost Siemens

A kdyby žádné z komerčně nabízených řešení nebylo to pravé pro vaše sklady, pak je zde ještě aplikovaný výzkum, který umí nacházet řešení právě tam, kde žádné doposud není. Libor Přeučil z CIIRC ČVUT ukáže, jak lze pomocí robotů a speciálních algoritmů vytvořit plně automatizovaný sklad, kde lidé ani nejsou potřeba.

Více informací k pořadu a možnost registrace zde

 

12. 5. - Energetika a Průmysl 4.0

Energetika a její přizpůsobení se potřebám Průmyslu 4.0 bude námětem diskuzního pořadu, který pro vás připravujeme v květnu. Trochu netradičně nebudeme prezentovat úspěšná řešení našich technologických a akademických partnerů, ale nabídneme vám diskuzi osobností a silných hráčů na poli výroby a distribuce energie a jejich partnerů v průmyslovém prostředí. Kulatý stůl připravujeme ve spolupráci se společností Deloitte, která se energetice věnuje dlouhodobě a zná potřeby průmyslu stejně dobře jako výzvy, před kterými stojí výrobci a distributoři elektrické energie. Již brzy zveřejníme jména hostů a obsah plánovaného pořadu. Sledujte náš web a sociální sítě.

26. 5. - Digitální dvojče II

Půl roku po odvysílání divácky úspěšného pořadu Digitální dvojče v průmyslové praxi navazujeme pokračováním, ve kterém vám přineseme další příklady aplikací a možností využití této přelomové technologie. Digitální dvojče neboli virtuální zprovoznění je jednou z klíčových technologií Průmyslu 4.0 a postupně se stává nepostradatelným nástrojem při přípravě výrobních zařízení, postupů nebo celých linek. Naši hosté z řad výrobních společností, ale i výzkumných pracovišť vysokých škol, vám na příkladech ukáží, kde všude lze digitální dvojče využít a jaké může mít reálné přínosy pro vaši firmu – ať už se týká úspor financí, času nezbytného na zprovoznění nebo předcházení problémům a kolizím ve výrobě. Sledujte náš web a sociální sítě, kde již brzy zveřejníme podrobnosti k obsahu a možnost registrace na akci.

Články čísla 3/21: