5G KAMPUSOVÉ SÍTĚ
T-Mobile staví na CIIRC ČVUT nejmodernější 5G kampusovou síť pro průmyslové využití
Společnost T-Mobile Czech Republic postaví v nejbližších měsících pro Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT nejmodernější kampusovou síť v České republice.
Zdroj: Tisková zpráva CIIRC ČVUT a T-Mobile Czech Republic
Díky datové komunikaci postavené na nejrychlejších 5G technologiích umožní tato kampusová síť vědcům, firmám a studentům testovat a rozšiřovat koncepty chytrých továren budoucnosti a digitalizované výroby. Výstavba sítě je součástí Memoranda o dlouhodobé spolupráci na rozvoji Průmyslu 4.0, které obě strany podepsaly.
Kampusová síť na CIIRC ČVUT bude spuštěna během druhého čtvrtletí tohoto roku a pokryje prostory laboratoří, zejména Testbedu pro Průmysl 4.0, o celkové ploše větší než 1000 m². Zároveň je to první tzv. 5G stand alone (SA) síť pro průmyslové využití v České republice.
Technologie pro první 5G SA síť T-Mobilu dodá společnost Ericsson, která se stala vítězem výběrového řízení. 5G SA síť umožní testovat a dále rozšiřovat koncept chytrých továren, kterým se s pomocí vysokého datového toku otevírají nové příležitosti. Spolupráce s průmyslovými firmami na případových studiích bude dále rozvíjet jejich konkurenceschopnost a inovační potenciál českého průmyslu.
„Vybudování kampusové sítě na CIIRC ČVUT je první z projektů v rámci strategické spolupráce s T-Mobile. Do budoucna plánujeme například zapojení dalších laboratoří, společnou realizaci výzkumných projektů nebo podporu zpracování závěrečných studentských prací na CIIRC ČVUT,“ vysvětluje podstatu dlouhodobé spolupráce Ondřej Velek, ředitel CIIRC ČVUT.
„Společnost T-Mobile se na kampusové sítě pro vysoké školy a průmysl specializuje a jen letos do nich investuje desítky milionů korun. Podpis spolupráce s ČVUT je pro nás zásadní krok. CIIRC ČVUT patří mezi špičková pracoviště a věříme, že nasazením nejmodernějších telekomunikačních technologií pomůžeme urychlit digitalizaci českého průmyslu,“ říká Petr Jonák, ředitel korporátních záležitostí společnosti T-Mobile Czech Republic, a dodává: „Kampusy s 5G sítěmi umožní studentům, vědcům i zájemcům z řad zejména malých a středních firem vyzkoušet inovativní řešení pro chytrou výrobu, simulovat výrobní procesy a snadněji tak zavádět prvky digitalizace do svých firem.“
T-Mobile je partnerem celorepublikové akademicko-průmyslové platformy Národní centrum Průmyslu 4.0. Díky tomu se budou moci testovat možnosti 5G sítí také v rámci propojených partnerských „testbedů“ neboli experimentálních továren budoucnosti. Ty funkčně i organizačně zastřešuje evropské centrum excelence zaměřené na pokročilou průmyslovou výrobu RICAIP. Vedle testbedu pražského CIIRC ČVUT sem patří i nově budované pracoviště na CEITEC při Vysokém učení technickém v Brně a špičkově vybavený testbed německých institutů DFKI a ZeMA v Saarbrückenu. Nově se také zapojuje testbed při Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava.
„Distribuovaná výroba, ale i celý koncept Průmyslu 4.0 jsou založeny na vysoké autonomii výrobních zařízení tak, aby se minimalizoval lidský faktor při výměně informací nejenom mezi stroji samotnými, ale především mezi navazujícími systémy celého životního cyklu výrobku, mezi něž patří návrhářské a konstruktérské nástroje přes systémy řízení výroby, skladů, objednávek, vztahů se zákazníky až po logistické a dodavatelské řetězce. A to se bez spolehlivé vysokorychlostní sítě neobejde. Na případových studiích se budou podílet přímo malé a střední firmy a rozvíjet tak praktická řešení aplikovatelná pro standardní průmyslovou výrobu.
Kampusová síť (Private Campus Network)
Kampusové sítě umožňují podnikům i výzkumným centrům využívat různé moderní digitální komunikační technologie podporující LTE, 5G, IoT, pro jejich pracovní, výrobní a provozní účely. Privátní kampus má pak klíčový význam především ve spojení s technologií 5G sítí. Hlavním přínosem je digitalizace nejen ve výrobních odvětvích, ale i v dalších oblastech, jako jsou logistika, obchod nebo zdravotnictví. Sítě páté generace jsou navrhovány jako bezpečné proti odposlechům a dalším rizikům zneužití. Fungují v licencovaném pásmu, mají tedy jasná pravidla, která sítě chrání proti rušení. Jsou schopné obsloužit provoz s velmi velkou hustotou koncových zařízení. První privátní 5G kampusovou síť v České republice spustil T-Mobile na konci roku 2020 v areálu VŠB – Technické univerzity Ostrava.
Technologie 5G stand alone (5G SA)
5G SA technologie přibližuje 5G k dosažení svého skutečného potenciálu. Na rozdíl od 5G non-standalone (5G NSA), který ještě v některých částech využívá 4G, 5G, stand alone verze přichází s kompletní architekturou 5G. Jak její radiová část (RAN), tak část jádra (Core) nabídne vyšší rychlosti, nižší latenci a možnost masivního připojení IoT. Otevírá dveře novým aplikacím, jako je mobilní rozšířená a virtuální realita, automatické řízení vozidel, přesná in-door navigace, překlad v reálném čase apod.
Rozvoj inovativních řešení pro průmysl podporuje v celé Evropě i mateřská skupina T-Mobilu Deutsche Telekom. V současné době například vzniká jedna z největších evropských 5G kampusových sítí na výstavišti v Hannoveru.