VZDĚLÁVÁNÍ V ROBOTICE


Výukové roboty a programy pro školy i pro firmy

Pokrok jde rapidně dopředu každým dnem a je obtížné s ním udržet tempo. Společnost Festo si jako dlouholetý přední hráč na poli automatizace uvědomuje moderní trendy a snaží se být tím, kdo tyto trendy vytváří. Nic z toho by ale nebylo možné bez kvalitního vzdělání a kvalifikovaných pracovníků. Proto již od roku 1965 klade Festo velký důraz na vzdělávání, především na výukové systémy.

Autor:  Filip Škeřík, vedoucí oddělení Didactic společnosti Festo ČR

Průmyslová robotika je oblast, která získává v rámci vzdělání na středních a vysokých školách stále větší prostor. Technika pro výuku, od základů robotiky až po ty nejsložitější postupy spojené s Průmyslem 4.0 a digitalizací výroby, nám umožňují být špičkovým dodavatelem vzdělávacích systémů.

Festo Didactic spolupracuje s téměř každou střední i vysokou technickou školou v ČR. Ve většině těchto škol najdeme různé vybavení pomáhající technické výuce. Školy si kupují vybavení, na kterém probíhá standardní výuka i ročníkové práce. U složitějších systémů jako je CP-LAB nebo CP-Factory probíhá i výzkumná činnost, bakalářské a diplomové práce.

Modular Production Station Robot, jeden z mnoha modulů “výukové továrny“ s moderními technologiemi

S rostoucími nároky na vývoj autonomních zařízení, která musí být postavena na nejnovějších technologiích splňujících požadavky trendů digitálního světa a IoT, rostou také nároky na zaměstnance, kteří taková zařízení vyvíjí, denně používají a provozují. Proto oddělení Didactic vyvinulo robotické pracoviště pro výuku práce s robotem.

Podle nejnovějších trendů v průmyslové automatizaci vzniklo Robotino, mobilní robot, který umožňuje programování ve více než 20 programovacích jazycích. S nástupem Průmyslu 4.0 bylo Robotino rozšířeno o nástavbu s kolaborativním robotem (Denso Cobotta)

Programovací možnosti Robotina

Sestava několika modulů výukové výrobní linky s Denso Cobotta

Mezi průmyslové zákazníky patří většina firem zabývající se průmyslovou automatizací. Firmy si vybavení koupí, a tak si budují vlastní školicí střediska. Další možností je využití Festo školicích středisek, která máme po celé ČR. Pro firmy nabízíme jak prodej HW vybavení, tak i pořádání odporných školení a seminářů. Tato školení máme dle standardního plánu školení nebo děláme zákazníkům školení na míru, dle jejich specifických nároků a potřeba.