ROZHOVOR


Portál Kooperace.cz propojil výrobní poptávku s nabídkou kapacit ve strojírenství. 

Kooperace.cz – tržiště strojírenských kapacit vzniklo před třemi lety a již se do něj zapojilo více než 1300 malých a středních podniků, které nabízejí volnou kapacitu a inzerují přes 10 000 technologií. Kooperace.cz pomáhá malým a středním strojírenským podnikům vytěžovat jejich volnou strojní kapacitu. Aktuálně jeho zakladatelé, bratři Milan a Jakub Málkovi, spouští službu, která ještě více digitalizuje a zjednodušuje objednávání externě vyráběných dílů a součástek – FACTOREE.ONLINE. Tato služba nabízí garantovaný termín dodání i kvalitu a to vše digitálně a rychle, bez zbytečného vyhledávání vhodných kooperantů a čekání na nabídky. Na to, jak nová služba funguje jsme se zeptali spoluzakladatele portálu Kooperace.cz, Milan Málka.

autor: Kooperace.cz

Jak vás vlastně napadlo vytvořit tržiště strojírenských kapacit a zakázek?

Mě i bratra Jakuba provází strojírenství od mládí a pracovně se mu věnujeme 19 let. Za tuto dobu jsme si vyzkoušeli jak vedení vlastní firmy, tak vysoký management v nadnárodní společnosti. V té jsme také velmi často řešili potřebu nákupu opracovaných dílů z trubek či obráběných ocelových dílů. A najít rychle vhodného kooperanta, který má nejvhodnější technologii, je logisticky dostupný a má v daný čas volnou kapacitu byl velký problém. 

A tak jste se ho rozhodli vyřešit… 

Přesně tak. Nejdříve jsme naprogramovali katalog strojírenských kapacit, do kterého se nám hlásí přibližně 5 firem denně. Ty nám vyplní své technické možnosti a stroje, na kterých mají volnou kapacitu, popíšou na co se specializují či například to, jaké materiály nejčastěji zpracovávají. 

Dalším krokem bylo vytvořit tržiště, na kterém firmy mohou jednoduše poptávat výrobky a hledat nové kooperanty. Tak vznikla Kooperace.cz.

Milan a Jakub Málkovi, zakladatelé portálu Kooperace

To vám ale nestačilo a svojí novou službou Factoree.online jdete ještě dál. Co nového přinášíte?

Hodně našich zákazníků projevilo zájem o kompletní službu vyhotovení dílu, včetně materiálu, logistiky, balení, měrových protkolů a hlavně garance kvality a termínu dodání. Proto jsme se rozhodli vytvořit Factoree.online - digitální továrnu, která spolupracuje s pečlivě vybranými, prověřenými a auditovanými kooperanty. Rok 2020 jsme věnovali budování této sítě a pilotním dodávkám, abychom si dobře nastavili systém a procesy.

Kolik jste v minulém roce dodali hotových dílů?

Celkem jsme v pilotním provozu dodali 133 různých dílů v celkovém počtu převyšujícím 600 000ks.

Jak vypadá typický zákazník Factoree.online?

Prozatím jsme komunikovali s oddělením nákupu či výroby větších strojírenských firem, které nakupují díly u externích dodavatelů již dnes a chtějí buď získat lepší cenu a nebo mít kooperace na jednom místě.  

V tomto roce budeme oslovovat i firmy, které potřebují vyrobit například pár kusů prototypů, či kusových dodávek, když vypadne standardní dodavatel a je třeba reakce v řádu pár dní. 

Prostě chceme být adresou pro kohokoliv, kdo potřebuje něco vyrobit, nehledě na to, zda je toho 100 000ks a nebo kusy 2.

A co proto musí udělat? 

Stačí jít na Factoree.online, nahrát výkres, jedno v jakém formátu, zadat počet kusů a případně cílovou cenu. O zbytek se postaráme my. Jednoduše, rychle a s garancí.

Obr. 1 - Factoree.online umí zajistit i obrábění přímo na Vašem výrobku - ukázka broušení 
Obr. 2 - Výroba prototypů je také jednou ze služeb Factoree.online - laserově pálené díly trubka 15x3,25
Obr. 3 - Ukázka výroby prototypů prostřednictvím Factoree.online - hliníkové obráběné díly