UMĚLÁ INTELIGENCE
Jak přežít konverzaci o umělé inteligenci? Pomůže vám “brAInfood”
Jaký je rozdíl mezi strojovým a hlubokým učením, co je to sandboxing a jak může být umělá inteligence důvěryhodná? Pražská kancelář CLAIRE zpřístupňuje tuto progresivní disciplínu laikům pomocí jednostránkových “taháků” v češtině. K dispozici je pět jazykových mutací, které se mohou stát i praktickým pomocníkem pro firmy.
Autor: Anna Tahovská, projektová specialistka, CLAIRE Office Prague, Projektová kancelář CIIRC ČVUT
Série “brAInfood” zpracovává centrum Knowledge Centre Data & Society (Kenniscentrum Data & Maatschappij). Jedná se o stručné atraktivně zpracované informační listy týkající se celé řady témat s vazbou na umělou inteligenci. Jejich hlavním úkolem je informovat o základních pojmech z oblasti AI a objasnit některé procesy, zásady a oblasti výzkumu v tomto oboru. Mohou posloužit jako zdroj informací široké veřejnosti, ale i jako rozcestník pro firmy, které se setkají s využitím AI ve svých procesech a službách a chtějí se o problematice dozvědět více. Série také poskytuje odkazy na další užitečné podklady a nástroje - například pro zhodnocení důvěryhodnosti AI systémů nebo AI knowledge map, což je způsob, jakým klasifikovat AI technologie.
V současnosti jsou do češtiny přeloženy tři díly, díky kterým se můžete dozvědět více o základních pojmech z oblasti umělé inteligence, důvěryhodnosti systémů AI nebo o regulatorním sandboxingu. V budoucnu se můžeme těšit na české verze také zbývajících dílů 13-ti dílné série, které se například budou zabývat ochranou dat a hlasovými asistenty, zodpovědností u samořídících automobilů nebo etickým chováním nových technologií. Všechny díly si již nyní můžete přečíst v anglickém jazyce na stránkách Knowledge Centre Data & Society.
brAInfood
Jak přežít konverzaci o umělé inteligenci
CLAIRE
Confederation of Laboratories for Artificial Intelligence Research in Europe (CLAIRE) je organizace vytvořená evropskou AI komunitou, která usiluje o posílení evropské excelence ve výzkumu a inovacích se silným zaměřením na AI zaměřenou na člověka. CLAIRE si klade za cíl zajistit, aby společnost a občané celé Evropy, ale i ti mimo ni, měli prospěch z umělé inteligence jakožto hlavní hnací síly inovací, budoucího růstu a konkurenceschopnosti. Zároveň usiluje o celosvětové přijetí a uznání značky “AI made in Europe”.
CLAIRE byla založena v roce 2018 a od té doby získala podporu více než 3700 expertů a stakeholderů z oblasti AI, kteří společně zastupují drtivou většinu Evropské AI komunity. Tato komunita zahrnuje akademickou sféru, průmysl, výzkum a inovace a je mezi nimi mimo jiné i 140 pracovníků z různých klíčových vědeckých asociací. CLAIRE má v současnosti své administrativní kanceláře v Haagu (HQ), Bruselu, Oslu, Paříži, Římě, Saarbrückenu, Curychu a Praze.
Pražskou kancelář CLAIRE vede tým Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky v Praze. Zahájila svou činnost v únoru roku 2019. Spolu s dalšími kancelářemi napříč Evropou vytváří administrativní a strategickou podporu celé iniciativě.