UMĚLÁ INTELIGENCE


Jak přežít konverzaci o umělé inteligenci? Pomůže vám “brAInfood” 

Jaký je rozdíl mezi strojovým a hlubokým učením, co je to sandboxing a jak může být umělá inteligence důvěryhodná? Pražská kancelář CLAIRE zpřístupňuje tuto progresivní disciplínu laikům pomocí jednostránkových “taháků” v češtině. K dispozici je pět jazykových mutací, které se mohou stát i praktickým pomocníkem pro firmy.

Autor: Anna Tahovská, projektová specialistka, CLAIRE Office Prague, Projektová kancelář CIIRC ČVUT

Série “brAInfood” zpracovává centrum Knowledge Centre Data & Society (Kenniscentrum Data & Maatschappij). Jedná se o stručné atraktivně zpracované informační listy týkající se celé řady témat s vazbou na umělou inteligenci. Jejich hlavním úkolem je informovat o základních pojmech z oblasti AI a objasnit některé procesy, zásady a oblasti výzkumu v tomto oboru. Mohou posloužit jako zdroj informací široké veřejnosti, ale i jako rozcestník pro firmy, které se setkají s využitím AI ve svých procesech a službách a chtějí se o problematice dozvědět více. Série také poskytuje odkazy na další užitečné podklady a nástroje - například pro zhodnocení důvěryhodnosti AI systémů nebo AI knowledge map, což je způsob, jakým klasifikovat AI technologie.

V současnosti jsou do češtiny přeloženy tři díly, díky kterým se můžete dozvědět více o základních pojmech z oblasti umělé inteligence, důvěryhodnosti systémů AI nebo o regulatorním sandboxingu. V budoucnu se můžeme těšit na české verze také zbývajících dílů 13-ti dílné série, které se například budou zabývat ochranou dat a hlasovými asistenty, zodpovědností u samořídících automobilů nebo etickým chováním nových technologií. Všechny díly si již nyní můžete přečíst v anglickém jazyce na stránkách Knowledge Centre Data & Society.

brAInfood
 

Jak přežít konverzaci o umělé inteligenci

Jak důvěryhodná je umělá inteligence?

Co je to regularorní sandboxing pro AI?

CLAIRE

Confederation of Laboratories for Artificial Intelligence Research in Europe (CLAIRE) je organizace vytvořená evropskou AI komunitou, která usiluje o posílení evropské excelence ve výzkumu a inovacích se silným zaměřením na AI zaměřenou na člověka. CLAIRE si klade za cíl zajistit, aby společnost a občané celé Evropy, ale i ti mimo ni, měli prospěch z umělé inteligence jakožto hlavní hnací síly inovací, budoucího růstu a konkurenceschopnosti. Zároveň usiluje o celosvětové přijetí a uznání značky “AI made in Europe”. 

CLAIRE byla založena v roce 2018 a od té doby získala podporu více než 3700 expertů a stakeholderů z oblasti AI, kteří společně zastupují drtivou většinu Evropské AI komunity. Tato komunita zahrnuje akademickou sféru, průmysl, výzkum a inovace a je mezi nimi mimo jiné i 140 pracovníků z různých klíčových vědeckých asociací. CLAIRE má v současnosti své administrativní kanceláře v Haagu (HQ), Bruselu, Oslu, Paříži, Římě, Saarbrückenu, Curychu a Praze.

Pražskou kancelář CLAIRE vede tým  Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky v Praze. Zahájila svou činnost v únoru roku 2019. Spolu s dalšími kancelářemi napříč Evropou vytváří administrativní a strategickou podporu celé iniciativě.