EDITORIAL ALENY NOVÁKOVÉ


Alena Nováková
zástupkyně ředitele NCP 4.0

Technologie vás nespasí!

Zdá se vám to zvláštní, takto křičet v úvodu čísla věnovaného novým technologiím? Neřežeme si tím sami pod sebou větev?

Nikoli. Je třeba říci, že technologie jsou nádherné, fascinující, a hlavně užitečné. Ale, a to se snažím zdůraznit i pomocí vykřičníku, v průmyslu musí být aplikovány smysluplně, vhodně a tam, kde jsou potřeba směrem k přidané hodnotě. V osobním životě můžete být technologický nadšenec, který musí mít jen ten nejnovější model telefonu, vyzkoušíte hromadu „appek“, které pak nejspíš nepoužíváte, vaše domácnost včetně ledničky je chytřejší než vy - a to je samozřejmě v pořádku. Tím vysáváte maximálně vlastní rozpočet. Investice do nových technologií v průmyslu však musí být mnohem promyšlenější, strategické, s realistickou návratností a hlavně, měly by vaši společnost posunovat dál.

To, kde máte úzká hrdla či obchodní příležitosti je třeba důkladně analyzovat. Chlubit se novým strojem či robotickou linkou můžete na Instagramu. Ale pokud do vaší společnosti technologie nepřinese zrychlení, novou formu businessu či úspory -  lidí, peněz, materiálu či energií, byla to investice zbytečná.

Co dělat, když máte krásný starý a funkční stroj, ale potřebovali byste jej posunout ze století páry do jednadvacátého století? I to má často svá řešení. Jen si dejte pozor na to, jestli data, která sbíráte, pak skutečně využíváte a vyhodnocujete. To, že se vám krásně zobrazují v grafech na tabletu, úplně nestačí.

Klíčem k technologiím jsou lidé. A nejen vaši manažeři, ale každý řadový pracovník, který je nucen se s novými technologiemi popasovat. Mějte na paměti, že investice do těchto lidí – jejich rekvalifikace, zaškolení na nové technologie a tzv. „přeprogramování“ je nedílnou součástí nákupu technologie. Hledejte důvody, proč by je měli vaši lidé vzít na milost. Najděte jasné výhody a ukažte jim, že s nimi stále počítáte. Protože vaším kapitálem jsou lidé, technologie „pouze“ prostředkem.

Nechte se inspirovat řešeními od řady firem a podívejte se, které technologie právě vedou.

Přeji vám krásné léto a těším se na setkání – s mnohými z vás snad i osobní, v září. 

Alena Nováková