VIRTUÁLNÍ REALITA
Jak představit první průmyslovou zónu 4.0? Virtuální realitou!
Žádné dlouhé prezentace a vysvětlování, ale speciální VR brýle, vysoce výkonné Backpack počítače HP a propracovaný virtuální model industriálních budov, které lze rovnou navštívit, jako kdyby už stály. I tak lze prezentovat projekt nové průmyslové zóny. Umožňuje to pražská laboratoř českého start-upu Virtuplex o rozloze 600 m2, kde se může naprosto volně pohybovat až pět osob najednou a společně mohou sdílet své zážitky.
Autor:
Panattoni Europe
Na první pohled prostor připomíná běžnou průmyslovou či logistickou halu, do níž ještě nájemce nestihl nainstalovat technologie. Při prezentacích se však místo promění v dějiště podivného tance skupiny, která se díky virtuálním brýlím pohybuje v jiném světě, než je k vidění mimo jejich optiku. Virtuplex tak díky špičkové technologii dokáže nasimulovat budoucí stav prakticky libovolných obchodních, kancelářských a samozřejmě i průmyslových prostor. Investor si dokonce může sám navrhnout a rozpracovat různé varianty a následně vyškolit zaměstnance ještě před tím, než fyzicky dokončí samotnou stavbu.
Pro zobrazování virtuálního prostředí jsou použity nejmodernější VR brýle XTAL od české společnosti VRgineers. Brýle jsou osazeny high-density OLED displeji s rozlišením 5K a párovány s patentovanými VR čočkami, a díky tomu poskytují čistý obraz, který je pro optimální VR zážitek zajištěn automatickým přizpůsobením čoček každému uživateli.
Foto: Panattoni Europe
Stavitel průmyslových zón Panattoni vloni využil služeb Virtuplexu, když seznamoval odbornou veřejnost s připravovaným Panattoni Pilsen Digital Parkem. Šlo o technologickou premiéru nejvýkonnějšího systému pro volný pohyb v rozsáhlém virtuálním prostředí použitou pro prezentaci celého průmyslového parku. Nová zóna na Borských terasách v Plzni by se měla stát průkopnickým českým projektem dle koncepce Průmysl 4.0.
„Zvolili jsme mimořádnou formu prezentace, protože tento projekt zatím v ČR nemá obdoby a málokdo si dovede představit, jak bude doopravdy vypadat. V neposlední řadě jsme chtěli návštěvníkům představit unikátní architektonické řešení budov, které se hodně odchyluje od klasického přístupu,“ řekl Pavel Sovička, generální ředitel Panattoni pro ČR a Slovensko.
Panattoni Pilsen Digital Park je koncipován tak, aby umožnil implementaci prvků Průmyslu 4.0 s vysokou úrovní automatizace a robotizace. Předpokládá využívání kyberneticko-fyzikálních a robotických systémů, realizaci provozů z oblasti výzkumu a vývoje, a i výrobu koncových produktů. Cílem je také vytvořit vysoce kvalifikovaná pracovní místa pro absolventy vysokých škol v Plzni. Rozsáhlý brownfield o rozloze 28 hektarů je momentálně prázdný. Kvalitní infrastruktura je však v dosahu a vhodně navazuje na okolní průmyslové provozy. Celková výše investice do Panattoni Pilsen Digital Parku je odhadována na více než 2 miliardy korun.