VIRTUÁLNÍ REALITA


Jak představit první průmyslovou zónu 4.0? Virtuální realitou!

Žádné dlouhé prezentace a vysvětlování, ale speciální VR brýle, vysoce výkonné Backpack počítače HP a propracovaný virtuální model industriálních budov, které lze rovnou navštívit, jako kdyby už stály. I tak lze prezentovat projekt nové průmyslové zóny. Umožňuje to pražská laboratoř českého start-upu Virtuplex o rozloze 600 m2, kde se může naprosto volně pohybovat až pět osob najednou a společně mohou sdílet své zážitky.

Autor:  
Panattoni Europe

Na první pohled prostor připomíná běžnou průmyslovou či logistickou halu, do níž ještě nájemce nestihl nainstalovat technologie. Při prezentacích se však místo promění v dějiště podivného tance skupiny, která se díky virtuálním brýlím pohybuje v jiném světě, než je k vidění mimo jejich optiku. Virtuplex tak díky špičkové technologii dokáže nasimulovat budoucí stav prakticky libovolných obchodních, kancelářských a samozřejmě i průmyslových prostor. Investor si dokonce může sám navrhnout a rozpracovat různé varianty a následně vyškolit zaměstnance ještě před tím, než fyzicky dokončí samotnou stavbu. 

Pro zobrazování virtuálního prostředí jsou použity nejmodernější VR brýle XTAL od české společnosti VRgineers. Brýle jsou osazeny high-density OLED displeji s rozlišením 5K a párovány s patentovanými VR čočkami, a díky tomu poskytují čistý obraz, který je pro optimální VR zážitek zajištěn automatickým přizpůsobením čoček každému uživateli. 

 Foto: Panattoni Europe

Stavitel průmyslových zón Panattoni vloni využil služeb Virtuplexu, když seznamoval odbornou veřejnost s připravovaným Panattoni Pilsen Digital Parkem. Šlo o technologickou premiéru nejvýkonnějšího systému pro volný pohyb v rozsáhlém virtuálním prostředí použitou pro prezentaci celého průmyslového parku. Nová zóna na Borských terasách v Plzni by se měla stát průkopnickým českým projektem dle koncepce Průmysl 4.0. 

Virtuální procházka budovou v Panattoni Pilsen Digital Parku byla průlomová, protože při ní byla pro prezentaci rozsáhlého průmyslového parku poprvé nasazena nejnovější VR technologie HP, která díky vysokému výkonu umožňuje plně využít potenciál virtuální reality. Bezdrátový VR Backpack je lehký, má ergonomický design ve tvaru batohu a reprezentuje první přenositelný počítač s VR na trhu. Disponuje velmi kvalitní grafickou kartou a obrovskou videopamětí 16 GB, takže nabízí uživateli velmi věrný zážitek.
Jan Zeman, Country Manager společnosti HP pro ČR a SR

„Zvolili jsme mimořádnou formu prezentace, protože tento projekt zatím v ČR nemá obdoby a málokdo si dovede představit, jak bude doopravdy vypadat. V neposlední řadě jsme chtěli návštěvníkům představit unikátní architektonické řešení budov, které se hodně odchyluje od klasického přístupu,“ řekl Pavel Sovička, generální ředitel Panattoni pro ČR a Slovensko.

 

Panattoni Pilsen Digital Park je koncipován tak, aby umožnil implementaci prvků Průmyslu 4.0 s vysokou úrovní automatizace a robotizace. Předpokládá využívání kyberneticko-fyzikálních a robotických systémů, realizaci provozů z oblasti výzkumu a vývoje, a i výrobu koncových produktů. Cílem je také vytvořit vysoce kvalifikovaná pracovní místa pro absolventy vysokých škol v Plzni. Rozsáhlý brownfield o rozloze 28 hektarů je momentálně prázdný. Kvalitní infrastruktura je však v dosahu a vhodně navazuje na okolní průmyslové provozy. Celková výše investice do Panattoni Pilsen Digital Parku je odhadována na více než 2 miliardy korun.

Foto: Panattoni Europe