ZAUJALO NÁS 6/21


ŠKODA AUTO otevírá AIM.Lab ve spolupráci s VŠB-Technickou univerzitou Ostrava

ŠKODA AUTO spouští ve spolupráci s Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava laboratoř AIM.Lab. Tato značka znamená Artificial Intelligence in Manufacturing Lab (Laboratoř umělé inteligence ve výrobě) a jedná se o první iniciativu svého druhu v automobilovém průmyslu. Laboratoř, která se nachází v kampusu VŠB-TUO, bude sloužit ke spolupráci mezi univerzitou a českou automobilkou. Zaměřuje se na tři hlavní oblasti: analýzu dat, aplikace strojového učení a umělé inteligence a problematiku optimalizace v průmyslové praxi.

Dr. Michael Oeljeklaus, člen představenstva společnosti ŠKODA AUTO za oblast výroby a logistiky, zdůrazňuje: „Spolupráce mezi společností ŠKODA AUTO a VŠB-Technickou univerzitou Ostrava je oboustranně přínosná. Spojujeme totiž teorii s praxí a vytváříme konkrétní přidanou hodnotu v oblasti umělé inteligence – pro nás jako automobilku i pro studenty, kteří získávají praktické zkušenosti. Jsem přesvědčen, že nová laboratoř AIM.Lab dále posílí Českou republiku jako centrum automobilového průmyslu a zajistí jí budoucnost.“

Profesor Václav Snášel, rektor VŠB – Technické univerzity Ostrava, vysvětluje: „Umělá inteligence hraje stále významnější roli nejen pro koncového uživatele, ale zejména v průmyslové výrobě. Proto budeme infrastrukturu AIM.Lab intenzivně využívat pro výuku a vývoj v oblasti průmyslové datové analytiky. Budou zde probíhat kurzy pro bakalářské a magisterské studijní programy a od roku 2022 plánujeme také výuku nového doktorského programu se zaměřením na datovou analytiku. Pro naše studenty jsou poznatky z praxe nezbytným základem pro provádění cíleného výzkumu.”

Iniciativa AIM.Lab je v automobilovém průmyslu unikátní, nicméně není to první spolupráce mezi ŠKODA AUTO a VŠB-TUO. Projekt vznikl na základě několikaleté úspěšné spolupráce mezi Oddělením digitalizace a průmyslu 4.0 ŠKODA AUTO a Fakultou elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO v rámci programu ŠKODA AUTO Talent pro doktorandy. Díky poznání výrobního prostředí jsou studenti připraveni řešit problémy v kontextu průmyslové praxe, o čemž svědčí i dosavadní úspěšné společné projekty. Automobilky a univerzita připravují další projekty spolupráce v laboratoři AIM.Lab, které budou výrazně podporovat výuku zaměřenou na praxi. Plán zahrnuje také propojení s dalšími průmyslovými partnery a spolupráci s institucemi, jako je IT iniciativa Czechitas, která posiluje vzdělávání žen v oblasti IT.

Zdroj: TZ VŠB-TUO

foto: Jana Polášek Filová, Ph.D., koordinátorka inovačního managementu společnosti ŠKODA AUTO (vlevo), Dr.  Michael Oeljeklaus, člen představenstva společnosti ŠKODA AUTO za oblast výroby a logistiky, Prof. Dr. Václav Snášel, rektor VŠB-TUO a Prof. Ing. Jan Platoš, Ph.D., děkan Fakulty elektrotechniky a informatiky otevírají AIM.Lab v areálu univerzity. Zdroj VŠB TUO.


Mindsphere aplikace pro oblast pohonů nově využívá umělou inteligenci pro vyšší efektivitu údržby

Společnost Siemens rozšířila možnosti Mindsphere aplikace Predictive Service Assistance o modul založený na umělé inteligenci.  Aplikace nyní dokáže identifikovat přesné vzorce poruchovosti v motorech již v počáteční fází, jako jsou vychýlení nebo vadné ložisko. Uživatelům tak pomáhá snížit prostoje a zlepšuje procesy údržby a správy náhradních dílů.

Nový modul umělé inteligence navrhnutý pro motory využívá umělou neuronovou síť, která řeší to, co bylo dříve implementováno pomocí definované mezní hodnoty KPI. Díky tomu je modul schopný detekovat chyby ještě před definovanou mezní hodnotou a poskytuje tak jasné údaje o typu a závažnosti poruch a jejich vývoji. Jakmile aplikace detekuje známky chybovosti, upozorní uživatele a vygeneruje datum, kdy by měla být chyba v ideálním případě opravena a jaké nápravné opatření je doporučeno pro zabránění neplánovanému zastavení.

Díky službě Predictive Services pro systémy pohonů zákazníci získávají výhody, jako jsou vyšší produktivita a snížení neplánovaných prostojů svých strojů a systémů. S podporou Mindsphere aplikace uživatelé také získávají plnou transparentnost o stavu náhradních dílů a činností údržby, aby minimalizovali rizika pomocí jednoduché analýzy slabých míst. Aplikace také přispívá k efektivnější údržbě a ke snížení plánovaných prostojů.

Zdroj: Siemens, s.r.o., Corporate Communications


Nominace na Cenu Wernera von Siemense pro studenty a mladé vědce jsou otevřeny

Čtyřiadvacátý ročník Ceny Wernera von Siemense pro studenty technických, přírodovědeckých a medicínských oborů a mladé vědce byl vyhlášen. Kandidáti se mohou přihlašovat prostřednictvím internetových stránek až do 30. listopadu 2021. Finanční odměny, které společnost Siemens v minulých 23 letech rozdělila mezi 410 studentů, vědců a pedagogů, dosáhly částky 13,4 milionů korun. Letošní ročník v osmi kategoriích rozdělí 900 000 Kč, v kategorii nejlepší diplomová a disertační práce spolu se studenty ocenění získají i vedoucí prací.

Cenu Wernera von Siemense pořádá český Siemens spolu s významnými představiteli vysokých škol a Akademie věd ČR, kteří jsou i garanty jednotlivých kategorií a podílejí se na vyhodnocení prací. Záštitu nad udílením cen poskytuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR.

Vyhlašované kategorie :

  • Nejvýznamnější výsledek základního výzkumu (jednotlivec nebo výzkumný tým)
  • Nejlepší pedagogický pracovník
  • Nejlepší diplomová práce (první tři místa + vedoucí práce)
  • Nejlepší disertační práce (první tři místa + vedoucí práce)
  • Ocenění za překonání překážek při studiu (student je nominován z řad akademických pracovníků v rámci dané univerzity z bakalářského, magisterského a doktorského studia)
  • Zvláštní cena za vynikající kvalitu ženské vědecké práce
  • Nejlepší absolventská práce (diplomová/disertační) zabývající se tématy konceptu Průmysl 4.0
  • Nejlepší absolventská práce (diplomová/disertační) zabývající se chytrou infrastrukturou a energetikou

Čtyřiadvacátý ročník Ceny Wernera Siemense proběhne za podpory společností Siemens Advanta, Siemens Energy a Siemens Mobility, které se staly patrony tematických kategorií.

Do nominací se může zapojit i široká veřejnost – kandidáty a jejich práce je možné nominovat prostřednictvím webových stránek a v případě, že doporučený zvítězí, získá nominující prémii ve výši 10 000 Kč.

Zdroj a více informací: Cena Siemens