ROADSHOW DIGITALIZACE MSP V OSTRAVĚ


Akce ke 3D tisku v Ostravě nabídla unikátní možnost návštěvy odborných pracovišť

Roadshow Digitalizace MSP 2021, kterou již přes rok pořádá společně Národní centrum Průmyslu 4.0 a agentura CzechInvest, pokračovala 22. září další prezenční akcí, tentokrát zaměřenou na 3D tisk, která se konala v prostorách Moravskoslezského inovačního centra Ostravě.

Autor: Alena Nessmithová, Account and Event Manager NCP4.0

Odborný seminář Aditivní výroba a 3D tisk v průmyslové výrobě nabídl ukázky toho nejzajímavějšího z průmyslové praxe a na příkladech z českých i zahraničních výrobních podniků ukázal jak a kde se dnes již využívá 3D tisk jakožto svébytná výrobní technologie ceněná pro své specifické vlastnosti. Součástí semináře byly také exkurze do odborných pracovišť v prostorách kampusu VŠB TUO, která se věnují 3D tisku nebo unikátnímu výzkumu z oblasti Průmyslu 4.0.  

Odborný program moderoval Aleš Vlk z portálu VědaVýzkum.cz a na úvod vystoupil Jan Homola, propagátor 3D tisku, který se této technologii a jejímu využití v průmyslové výrobě věnuje od jejích počátků. Průřezově představil pokrok, kterého 3D tisk již dosáhl a to díky vývoji nových tiskových technologií a materiálů, které v současnosti umožňují tisknout od mikro struktur až po několika metrové díly. Posluchači si také mohli udělat představu o různorodých odvětvích, kde 3D tisk nachází uplatnění a o možnostech, který díky svým vlastnostem, nabízí.

Jelikož automotive představuje hybatele českého průmyslu bylo zajímavé slyšet od zástupců Škoda Auto, jak daleko je náš největší výrobce automobilů s využíváním jak metalického, tak zejména plastového 3D tisku. Dalším odvětvím, kde 3D tisk nachází široké uplatnění je medicína a zejména výroba zdravotnických pomůcek. Společnost Invent Medical z Ostravy ukázala na příkladech svých výrobků, jak jim 3D tisk umožňuje vyrábět vysoce funkční ale i slušivé ortotické a protetické pomůcky pro pacienty. Digitální nástroje ve spojení s možnostmi 3D tisku umožňují výrobu ortéz a protetik na míru a přesně podle potřeb každého pacienta kdekoliv na světě. Dalšími prezentujícími, kteří na praktických příkladech ukázali uplatnění 3D tisku, ale i specifika výrobní přípravy, byly společnosti Siemens Industry Software, 3Dwiser a 3 Dees.

Prezentující firmy s sebou přivezly ukázky 3D tištěných výrobků, takže hosté si mohli některé z nich prohlédnout nejenom na obrázcích, ale i vzít do ruky a otestovat si sami jejich lehkost, tuhost či pružnost.

Výběr lokality pro konání odborného semináře zaměřeného na 3D tisk nebyl náhodný, protože právě Ostrava nabízí hned několik unikátních pracovišť na jednom místě. Většina z více než osmdesátky hostů vydržela až do konce a nenechala si ujít jedinečnou příležitost navštívit v rámci odpoledního programu odborná pracoviště IdeaHubu, testbedu VŠB TUO a Protolabu.

IdeaHub je sdílené inovační centrum pro studenty a firmy, které využívá 3D tisku zejména pro prototypování a vývoj výrobků. Testbed VŠB TUO je výzkumné a experimentální pracoviště Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB TUO, které pod jednou střechou skrývá hned tři výzkumná pracoviště – Smart Factory, Automotive a Home Care. Účastníci semináře viděli ukázky výroby podle principů Průmyslu 4.0 na pracovišti Smart Factory a unikátní výzkum z oblasti autonomního řízení v laboratoři Automotive. Protolab je největší centrum 3D tisku v Česku a firmám nabízí poradenství a kompletní servis v oblasti 3D tisku pro realizaci jejich projektů.