5G


5Gthon představil možnosti 5G sítí pro chytrá města a průmyslové aplikace

22. února se konal 5Gthon, konference, jejímž cílem bylo najít chytrá řešení pro rozvoj a budoucnost českých měst a ukázat příklady dobré praxe, ale i limity využití zavádění 5G technologií na území ČR.

Autor: Robert Keil, NCP 4.0

Samotné konferenci předcházela dvoudenní soutěž, tzv. ideathon, který vyvrcholil představením šesti konkrétních inovativních návrhů pro zlepšení života v českých městech a obcích, které jsou založené na využití technologie 5G sítí.

Na konferenci vystoupili zástupci měst, která jsou zařazena do projektu Smart Cities, zástupci operátorů 5G sítí, přední tuzemští i zahraniční odborníci z oblasti inovací, 5G technologií a Smart Cities a zástupci státu. Za Národní centrum Průmyslu 4.0 vystoupil manažer rozvoje obchodu Robert Keil, který představil možnosti využití 5G sítí v průmyslu a infrastrukturu testbedů jakožto míst, kde si mohou firmy otestovat konkrétní fungování 5G sítě pro své specifické účely před uvedením do praxe. S příspěvkem vystoupil i Pavel Burget, vedoucí Testbedu CIIRC ČVUT, který blíže představil 5G Stand-alone síť v Testbedu pro Průmysl 4.0 na CIIRC ČVUT, která byla zavedena ve spolupráci se společností T-Mobile, a konkrétní příklady průmyslových aplikací. Testbed pro Průmysl 4.0 je součástí mezinárodního centra RICAIP. 

Kdybych se měl zamyslet nad hlavními přínosy testbedů, pak je to jednoznačně možnost otestovat si řešení před jejich uvedením do praxe. Pokud uvažujete o využití 5G sítě a jejím zavedením do výroby, pak zde si to můžete nejen vyzkoušet, ale také konzultovat s profesionály, kteří mají know-how z výzkumu, a také z průmyslové praxe. 5G přináší dobrou příležitost, jak předběhnout konkurenci, a v testbedech pod dozorem odborníků.
Robert Keil manažer rozvoje obchodu

Foto: 5Gthon

Na následné panelové diskusi diskutovali zástupci pětice zapojených měst v projektu 5G pro 5 měst o zkušenostech se zaváděním 5G sítí, implementacích chytrých řešení a změnách, které zmíněná řešení přinesla. V návazném programu prezentovaly soutěžní týmy své návrhy chytrých řešení, jejichž relevanci, dopad a využitelnost hodnotila odborná porota. Absolutním vítězem se stalo řešení Intellmaps Digital Twin 5, které umožňuje prostřednictvím vytvoření modelu digitálního dvojčete budov zjednodušit jejich správu. Cenu publika získal tým INSPIRO AI, jejichž systém má pomoci při měření kvality ovzduší a hlukového znečištění. 

Celá akce představila širokou škálu možností využití 5G sítí. Zároveň ale vymezila smysluplnost jejich použití a zavádění, přičemž jedno z nejsmysluplnějších využití s ohledem na jejich technologické vlastnosti, tkví bezesporu v průmyslové výrobě. Velkým přínosem akce pak byla možnost vidět, jak se jednotlivé části ekosystému prolínají a jak jsou důležité– od státního (evropského) rámce standardizace a financování, přes konkrétní regionální projekty, poskytování technologického rámce prostřednictvím velkých hráčů (mobilních operátorů), testování na nezbytné infrastruktuře a následné finální implementaci na dílčích reálných příkladech.  

Pusťte si záznam celé konference. Vystoupení Roberta Keila a Pavla Burgeta naleznete v čase 1h 35 min.