EDITORIAL ALENY NOVÁKOVÉ


Alena Nováková
manažerka komunikace a tisková mluvčí NCP 4.0

Zemědělství, zdravotnictví, vzdělávání, stavebnictví, lidské zdroje nebo služby. To je jen malý výsek oblastí, ve kterých se dnes více či méně uplatňují kyberneticko-fyzikální systémy a umělá inteligence. Technologicky vyspělá společnost, která využívá principů definovaných jako Průmysl 4.0, se také občas označuje jako Společnost 5.0. 

Zda budou lidé ve společnosti budoucnosti, ve které bude fyzický svět mít stejnou váhu jako ten digitální nebo i virtuální, zdravější, šťastnější, krásnější, budou mít více času i peněz, zatím samozřejmě pouze odhadujeme. S mobilem v ruce a jeho chytrými aplikacemi (nebo do budoucna jen s implantovaným čipem) se tímto směrem ovšem nezadržitelně řítíme. 

Centrem společnosti, a to je imperativem i pro 5.0, je člověk, a ten většinově a ze zásady nechce nic měnit a už vůbec se nechce nic učit. Jak to jde dohromady s progresivními změnami, které společnost prodělává? Stále uplatňujeme stejnou a neměnnou poučku. Pokud změny přicházejí ruku v ruce s větším pohodlím, volným časem nebo dalšími benefity, nacházíme i motivaci. 

Jak zapojit zaměstnance do procesu změn nebo naopak jak digitalizovat personální systém ve firmách, i tím se zabývá čtvrté číslo Bulletinu Průmyslu 4.0, který se tentokrát rozhlíží za hranice průmyslu. 

Mě osobně velmi přitáhla oblast blyštivých kamínků - diamantů. Že byste automatizaci u takto prémiového segmentu šperkařství nečekali? Zkuste efektivně vytřídit hromadu surových diamantů a ztratit minimum vzácného materiálu…

Pozornost věnujte i rozhovoru s Radoslavem Sovjákem, který se zamýšlí nad budoucností stavebnictví, které na svou 4.0 revoluci stále čeká. A díky Národnímu centru Stavebnictví 4.0, které řídí, se můžeme těšit na komplexní a efektivní  řešení v této oblasti.

A na závěr vyjedeme z továrních hal a distribučních center  a podíváme se, že chytré senzory pronikají i ven, na silnice i farmy. Jak pomáhají sklízecím strojům, v ovocnářství nebo balíkování slámy?

Přeji vám inspirativní čtení. 

Alena Nováková