EDITORIAL ALENY NOVÁKOVÉ


Alena Nováková
zástupkyně ředitele NCP 4.0

Myslíme jenom na to, že DATA jsou naše zlato…, 

vtírá se mi do hlavy při psaní tohoto úvodníku melodie ze slavného „šedesátkového“ filmu. A jestli byl jako zlato označován kdysi chmel, troufám si tvrdit, že v letech dvacátých jsou to data. Kontinuálně po sobě zanecháváme digitální stopy. Při platbě kartou, chůzi po ulici, kde jsou bezpečnostní kamery, posíláním zpráv či fotografií z telefonu, na sociálních sítích, v historii našeho vyhledavače. Pokud si určité informace, které volně sdílíme, dostatečně nechráníme, můžeme se vystavit rizikům. Anebo na tom může jenom někdo vydělat – ve správnou chvíli vám nabídne přesně to, po čem jste ani netoužili. 

Úplně stejně generuje obrovské množství dat i průmysl, jen je to vše ještě o trošičku komplikovanější. Musíme se postarat o správné fungování a synchronizaci našeho IT & OT & IoT. Kyberbezpečnost stále nabývá na významu a s ajťákem – „je to syn našeho produkťáka, moc šikovnej“, už toho moc nezmůžete. (Mimochodem kyberbezpečností se ve svém sloupku zabývá dlouhodobě Ivan Zelinka, doporučuji k prostudování.) Řešíte datové sklady, cloud a sdílení dat mezi vámi, vašimi zaměstanci (často velmi slabý článek) a dodavateli, komunikaci a výměnu dat mezi stroji. To samozřejmě úplně nezní jako zlatý důl, ale spíše jako díra, do které je třeba stále sypat peníze. Na druhou stranu, pokud skladování a zabezpečení vyřešíte chytře, můžete si oddechnout a pustit se do té zlaté části. 

Ta přichází s termíny jako datová analýza, vizualizace dat, data mining nebo big data. Využíváte nástroje strojového učení, umělé inteligence a další aplikace k tomu, abyste získali komplexní přehled o fungování vaší společnosti, odhalili slabá místa a hledali způsoby, jak se dál zlepšovat a maximalizovat efekt vašeho snažení. A tady už mohou zlaťáky cinkat. Ta správná data můžete využívat nejen pro vlastní zlepšení, ale můžete je i monetizovat. Ale o tom třeba zase jindy.

Se zabezpečením výroby úzce souvisí třeba privátní průmyslové 5G sítě, které při vysoké rychlosti přenosu dat, kterou pro řadu procesů nutně potřebujete, zajistí i bezpečnost pro tato data. O tom, jak využít 5G sítě mluvil v Inovacastu Luboš Lukasík. 5G můžete využít třeba i k teleportaci a nemluvím řečí sci-fi. Virtuální přenos do vzdáleného prostředí dlouhodobě řeší Pocket Virtuality. Teleport využijete třeba při montáži či údržbě na dálku, ale může také zachraňovat životy. Podívejte se na video. 

A na závěr mám dobrou zprávu. Rozsah naší činnosti se rozšířil o Národní centrum stavebnictví 4.0, které bude fungovat v rámci ekosystému centra. Těšíme se na hledání synergií a vítáme tím v centru nové členy!

Přeji vám inspirativní čtení

Alena Nováková