JAKO TELEPORT!


Pocket Virtuality přenese záchranáře a technické odborníky ve vteřině kamkoliv

Česká technologická firma Pocket Virtuality vyvíjí už několik let software pro vzdálenou spolupráci, který využívají průmyslové a strojírenské firmy na šetření nákladů za trénink a odbornou údržbu. Jejich systém Fata Morgana je totiž schopný pomocí HoloLens instantně 3D skenovat prostředí a v reálném čase do něj virtuálně teleportovat člověka.

Autor:  Pocket Virtuality

Experti díky tomu mohou svým kolegům pomáhat z opačné strany zeměkoule stejně, jako by stáli vedle nich. Nově navíc není systém Fata Morgana závislý na lokální telekomunikační infrastruktuře, a to díky využití technologie Starlink.

Nedostatek odborníků je každodenním problémem většiny strojírenských firem. Obzvlášť složitá je situace v údržbě hi-tech strojů nebo naopak legacy systémů, kterým rozumí jen pár lidí na světě. V těchto případech cestují odborníci doslova přes celý svět kvůli analýze, která jim zabere většinou desítky minut.

Systém Fata Morgana využívají již ve firmách jako Škoda Auto, Škoda JS, Aero Vodochody ale také v zahraničí, klientem Pocket Virtuality je totiž mj. Ariane Group, výrobce stejnojmenných vesmírných raket. Z oblasti kosmického a leteckého průmyslu mají také vedle strojírenství a průmyslové výroby nejvíc poptávek, protože patří mezi hi-tech obory s vysokou přidanou hodnotou, kde je potřeba chránit duševní vlastnictví a zároveň co nejefektivněji využívat času technických odborníků. Loni proto tým Jana Hovory prezentoval své řešení také americké vesmírné agentuře NASA, která by podobný nástroj ráda nasadila na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

Nejvíce si ale zákazníci na Fata Morganě cení kyberbezpečnosti. Ať už jde o konstrukci motorů letadel, opravy v jaderné elektrárně nebo jen rychlý sken výrobní haly, je největší hrozbou únik know-how a citlivých informací. Proto funguje Fata Morgana samostatně, nespoléhá na nezabezpečené služby třetích stran, ale také typicky neposílá informace o věcech, které jsou od HoloLens brýlí vzdálenější než dva metry.

Když nemáte infrastrukturu, použijte Starlink

Možnost připojit se na internet přes satelity Starlink společnosti SpaceX Elona Muska se otevřela na konci loňského roku i v Česku a v Pocket Virtuality jej ihned začali testovat. Starlink otevřel možnost se teleportovat odkudkoliv na zeměkouli kamkoliv jinam, odstranil totiž závislost řešení na mobilní síti či jiné infrastruktuře. Nejčastější využití bude jako záloha pro případ výpadků sítě, použití satelitního spojení však přináší celkově spolehlivější a bezpečnější komunikaci.

O systém Fata Morgana zároveň projevily vážný zájem i záchranné složky, a tak se na konci roku 2021 rozběhly testy využití Starlinku v akci - mimo jiné i s pražskými hasiči. Během testu, který můžete vidět na videu níže, fungoval jeden Starlink jako vysílač dat z HoloLens brýlí a druhý jako přijímač pro velín. Vedoucí zásahu tak měli skvělé povědomí o místě zásahu a v reálném čase radili záchranářům, jak postupovat.

O výjimečnosti této technologie svědčí také fakt, že se úspěchem české firmy Pocket Virtuality neváhal na svém twitterovém účtu pochlubit i samotný ředitel vývoje Microsoft HoloLens Alex Kipman.