PRŮZKUM TRHU


Jak se doopravdy daří 3D tisku v českých firmách?

Na první pohled si Česko vede mírně nad evropským průměrem z pohledu nasazení 3D tisku ve firmách. Na ten druhý ale vidíme, že třeba v západní a severní Evropě je aditivní výroba často využívána mnohem šířeji a do hloubky, s pokročilejšími technologiemi i materiály.

Autor: Tomáš Vít, 3Dwiser

Abychom však nehádali, jak se 3D tiskárny skutečně využívají a jak jsou s nimi ve firmách spokojeni, můžeme nahlédnout do nového, původního průzkumu přímo ze zemí střední Evropy. Přináší obsažný pohled na zkušenosti profesionálních uživatelů i současné trendy.

Průzkum zpracovaný agenturou B-inside, jehož partnery jsou Admasys International, resp. za Česko společnost 3Dwiser, je bezplatně přístupný na adrese 3dwiser.com/pruzkum. Zabývá se trhem 3D tisku ve světě i v zemích EU, ale také konkrétními zkušenostmi uživatelů a středoevropských firem, včetně osobních poznatků top manažerů z Česka, Slovenska, Maďarska a Rumunska. Odhaluje mimo jiné, že ve využití 3D tisku v EU sice vede Dánsko, Malta a Německo, avšak také Česko se drží nad průměrem evropské sedmadvacítky. 

Průzkum ukazuje řadu trendů a potvrzuje, že tam, kde už na aditivní výrobu vsadili, jsou více než spokojeni s výsledky. Už vědí, že 3D tisk v průmyslu není hračka ani drahý špás, ale především šikovný a univerzální nástroj, která se vyplácí – a při uvážlivém nasazení i velmi rychle vrací. Jsou také vidět rozdíly v jednotlivých zemích. Třeba, jak znatelně se 3D tisk rozšiřuje v největších českých průmyslových podnicích v posledních dvou letech,“ upozornil na jeden ze zajímavých trendu Tomáš Soóky ze společnosti 3Dwiser.

Kde už 3D tisk slouží, kde stále váhají, jaké jsou argumenty

Rovnou v 8 z 10 firem, kde už 3D tiskány mají, je využívají intenzivně. Zástupci většiny těchto firem odpověděli, že využívat 3D tisku plánují dále rozšiřovat. Znají jeho přednosti, dokážou je posoudit vůči rizikům, vědí už, jak rychle se jim může vrátit potřebná investice. Například 93 % firem, které už využívají externích dodavatelů 3D tisku, také v rámci průzkumu uvedlo, že se chystají pořídit vlastní 3D tiskárny. Kontrastuje s tím postoj společností, které s aditivní výrobou dosud váhají. Ty chtějí naopak 3D tisknout nejdříve přes externí dodavatele. 

Hlavní výhodou pro nás je, že 3D tisk je rychlejší a levnější než jiné způsoby výroby. A v případě některých specifických složitých dílů je 3D tisk jedinou možností, jak je vůbec vyrobit. Výroba jiným způsobem je nepředstavitelná,“ shrnul zkušenosti z výroby v maďarské společnosti Technoplast Group Kft specialista Gábor Zai.

Zůstaneme-li u strojírenství a výroby, kromě prototypů se stále více tisknou funkční a koncové díly. Od těch náhradních a podpůrných pro výrobu až po součásti, které slouží v dále prodávaných produkčních strojích apod. Ač to tak v Česku může občas působit, dávno se netiskne jen ze základních termoplastů. Požadavky na výtisky jsou dnes mnohem vyšší než ještě před několika lety.

3D tisk se rozhodně vyplatí. Jak z hlediska nákladů na samotný vytištěný díl, tak z hlediska úspory strojních hodin. V případě poruchy výrobní linky jsme schopni vyrobit náhradní díly, takže prostoje jsou mnohem kratší a náklady nižší,“ připomněl v průzkumu Martin Stričko z farmaceutické společnosti Zentiva.

Více informací najdete v průzkumu dostupném na adrese 3dwiser.com/pruzkum