ONLINE NÁKUPY VE STROJÍRENSTVÍ


Strojírenství a optimalizace procesu nákupu

Strojírenství patří k nejvýznamnějším segmentům našeho průmyslu. České strojírenství si udržuje výtečné jméno od předválečných let, kdy patřilo k nejprogresivnějším oborům. Díky tradici, technické vzdělanosti a invenci českých strojařů se jim po roce 1989 podařilo v poměrně krátké době vrátit na světové trhy. Dnes patří Češi k nejlepším v odvětví. Budoucnost je v digitalizaci a optimalizaci procesu nákupu.

Autor:  Jan Roháček, Factoree.online

 Najít vhodného a volného dodavatele není vždy snadné 

V dnešní době naráží většina vedoucích a plánovačů strojírenských podniků na limity v oblasti informovanosti ohledně kapacit ve výrobě nebo skladových stavů materiálů. Poptávající potřebuje rychle zajistit dodání specifických dílů pro kontinuální výrobu. Nastává zdlouhavý proces oslovování známých i nových firem a zjišťování jejich výrobních možností a to stále dokola, s každou novou zakázkou. Zákazník se tak dostává do časové spirály bez uspokojivého řešení. Nejedná se ale jen o dlouhodobé plánování, ale také o vykrytí nedostatků při nenadálém výpadku jiných dodavatelů.

Online aplikace propojuje zákazníky s dodavateli ve strojírenství

Budoucnost je v digitální sféře, ale strojírenství se digitalizaci stále úspěšně brání. A to se musí změnit. Pokud chce být česká firma konkurenceschopná, musí mít flexibilní dodavatele, ale i nástroje pro rychlé zjištění cen a termínů, aby se mohla rychle rozhodnout co a jak objednat.

Naše společnost, Factoree.online s.r.o. (dříve Kooperace.cz) vytvořila tržiště, na kterém firmy mohou jednoduše poptávat výrobky a hledat nové partnery ke spolupráci. Kooperace.cz byl mezikrok, který nyní chceme doplnit o digitální nadstavbu s rychlým komplexním řešením pro zákazníka.

V průběhu doby, po kterou funguje naše společnost, jsme zjistili, že zákazníci mají zájem o kompletní službu v oblasti dodávek strojírenských produktů. Tedy nejenom vyhotovení konkrétního dílu, ale také o zajištění materiálu na jeho výrobu, logistiku celé výroby, balení hotového výrobku, vyhotovení měrových protokolů, a to vše a především s garancí kvality a termínu dodání. Na základě těchto zkušeností, které jsme nasbírali v době fungování Kooperace.cz, jsme se rozhodli vytvořit Factoree.online – digitální továrnu, která spolupracuje s pečlivě vybranými, prověřenými a auditovanými kooperanty a rok 2020 jsme věnovali budování této sítě a pilotním dodávkám, abychom si dobře nastavili systém a procesy.

V průběhu necelých 10 měsíců roku 2021 se nám podařilo zkrátit časy všech procesů, a ještě více zvýšit kvalitu výstupu pro kompletní službu. Databáze kooperantů se rozšířila o 15 % a každým dnem se rozšiřuje. S růstem počtu zakázek a pro zajištění hladkého chodu procesů se rozrostl také náš tým zaměstnanců. To ale v dnešní nejisté době nestačí. I kvůli pandemii je nutné mít možnost objednávat díly rychle a spolehlivě bez osobních návštěv a proces objednávání tak se přesunul na naše displeje a monitory.

Vytvořili jsme novou webovou aplikaci pro objednávání strojírenských dílů, kde stačí nahrát výkres, doplnit několik detailů a díky automatizovanému a přehlednému systému během chvilky znáte finální cenu. Pro zajištění nejlepších výsledků systém používá umělou inteligenci se strojovým učením a OCR technologie pro naskenování a vyhodnocení dokumentů. Díky propojení s databázemi našich kooperantů, systém v reálném čase prověří skladové zásoby i výrobní kapacity zapojených dodavatelů. 

Zákazníci mají přehled o dílech i objednávkách a mohou vše kontrolovat, zpětná dohledatelnost v historii jednotlivých kroků pomáhá s vývojem zakázky. Rychlou výrobou, následnou kontrolou kvality a dopravou až k zákazníkovi zajišťujeme kompletní servis.

Neustále rozšiřujeme síť spolupracujících výrobních firem a nabízených technologií a díky tomu můžeme dodávat hotové díly flexibilně bez nedostatku výrobních kapacit či surovin. Firmy, které mají zájem stát se našimi kooperanty, se mohou do systému zaregistrovat zdarma a nabízet volné kapacity svých strojů a služeb.  Aplikace s online přístupem nabízí přehled nad výrobou, balením i expedicí a je dostupná přes počítač, telefon i tablet. Do budoucna plánujeme rozšířit naše služby i do zahraničí.

Budeme na MSV 

V době konání MSV budeme 8.–12. 11. 2021 v pavilonu V na stánku č. 157, kde bude možné si aplikaci vyzkoušet včetně zadání poptávky i s online kalkulací. Rádi uslyšíme vaši zpětnou vazbu, abychom mohli uživatelský zážitek ještě více zpříjemnit a proces ovládání zjednodušit.