LEPŠÍ DÍKY INOVACÍM


Smart Informatics: Zabezpečený přenos videa s nízkou latencí

Smart Informatics je partnerem pro vaše profesionální video technologie

Autor: Smart Informatics s.r.o.

Společnost Smart Informatics nabízí řešení pro kvalitní přenos obrazu z nebezpečných nebo nedostupných lokalit.  U takového přenosu je samozřejmě důležité i zabezpečení streamovaného signálu a jeho latence. Mluvíme-li o kvalitě tak standardem je dnes rozlišení full HD, ale přenos je možný i ve 4k (UHD).

Pro bližší představu máme připravené případové studie, z nichž každá s využitím podobné technologie demonstruje jiné využití takového systému.

Vzdálená podpora

Potřebujete využít pomoc experta nebo celého týmu ve vzdálené lokalitě, ale přítomnost na místě není možná nebo by cesta trvala příliš dlouho či byla příliš nákladná? 

Opakuje se tato situace? 

Potřebujete ušetřit čas?

Řešíte pravidelně inspekce nebo prohlídky vašich průmyslových systémů, technologií či areálů nebo vedení? 

Potřebujete se pohybovat v nebezpečném prostředí, kde může dojít k ohrožení zdraví nebo dokonce života?

Na všechny tyto úkoly máme řešení v podobě tzv. vzdálené technické podpory, ať už se jedná o méně kvalifikovaného technika na místě, dron či robotického psa, který má na sobě video technologii pro vzdálený přenos v reálném čase do vašeho velína, dohledového či komunikačního centra. Bez závislosti na typu konektivity jsme schopni zajistit kvalitní a zabezpečený přenos obrazu včetně doprovodného zvuku a komunikace.

Nejen rozvoj 5G mobilních sítí v posledních letech, ale i pandemie, které akcelerovala technologie pro podporu práce z domova a na dálku, umožnily využití nového přístupu při výrobě TV přenosů. Dnes již není nutné na místo natáčení nebo produkce posílat kompletní posádku s vybaveným velkým přenosovým vozem, ale je možné se přizpůsobit možnostem a potřebám dané situace. Na místě může působit jen malý tým s nejnutnější technikou a pomocí mobilních kodérů lze signál přenášet na libovolně vzdálené místo, kde dochází k jeho zpracování.

 

Vzhledem k tomu, že technologie se stává stále dostupnější, tak už není dostupná pouze TV profesionálům, ale je možné pro ni nacházet nejrůznější aplikace v jiných oborech. Jeden z takových případů může být vzdálený monitoring libovolné události a jeho přenos na dispečink pro lepší vyhodnocení situace v případě, že taková situace vyžaduje záběry z více zdrojů.

 

Úspora nákladů, kterou lze docílit při využití remote production se podle typu produkce pohybuje mezi 40-70% ve srovnání s tradičním přístupem.

 

Nová technologie také přináší nezávislost na typu konektivity, čímž lze jednak optimalizovat provozní náklady, ale i zvýšit bezpečnost přenosu, v případě nenadálého výpadku. Při nedostupnosti mobilních sítí lze v současné době využívat i konektivitu přes Starlink na nízkém orbitu, což umožňuje nasazení remote production téměř odkudkoli.

Bonding

Zabezpečený přenos videa není pouze o bezpečnosti připojení, ale také o jeho stabilitě a dostupném datovém toku. Pokud potřebujete mít jistotu, že váš videostream bude doručen v dostatečně kvalitě a bez přerušení je potřeba využívat adaptivní algoritmy, které přizpůsobují datový tok podmínkám připojení. Na druhou stranu přenos kvalitního videa ve vysokém rozlišení vyžaduje i vyšší datový tok, který pokud možno neklesne pod určitou úroveň a zde přichází ke slovu bonding.
Díky této technologii je možné posílat pakety různými cestami, přes různé typy připojení a zajistit tak, že v případě výpadku či významného snížení datového toku u jednoho typu připojení nebude váš stream ohrožen.
Ukázka bondingu v praxi, tak jak je ho schopen využít inteligentní algoritmus je na obr., kde je vidět, že při náhlém poklesu datového toku na pevné konektivitě je okamžitě tento nedostatek kompenzován datovým tokem z mobilního modemu. Výpadek se tedy na přenášeném streamu nijak neprojeví.

Využití AI při zpracování obrazu

S využitím AI se potkáváme dnes doslova na každém kroku a objevují se stále nové aplikace. V našem oboru se snažíme zpracovávat obsah tvořený hlavně videoklipy, fotografiemi, mluveným a psaným textem, kde se AI s úspěchem používá k automatickému označování obsahu a vytváření doprovodných metadat, která popisují jednotlivé klipy. Zároveň je možné v obsahu inteligentně vyhledávat, kategorizovat ho a v poslední době i automaticky vytvářet z vyhledaných klipů nové sekvence.

Systémy testujeme u zákazníků, kteří se zabývají multimediálním obsahem a zároveň vyhledáváme nové aplikace v průmyslu, kde dochází ke stále častějším využití multimediálních systémů.

Kontakt:

Olga Jedličková: olga.jedlickova@smarti.cz, +420 724 188 791‬

Více o vzdálené podpoře