Vzděláváme žáky a studenty v technologiích


Více než 150 žáků a studentů objevilo svět robotů a digitálních inovací

V pátek, 8. listopadu 2024, se Národní centrum Průmyslu 4.0 stalo centrem pozornosti více než 150 žáků základních a středních škol, kteří zde zažili den plný pokročilých technologií, robotiky a průmyslových inovací. Na akci, kterou organizovalo letos již potřetí Národní centrum Průmyslu 4.0 ve spolupráci se společností Škoda Auto a platformou Technologická gramotnost, se mladí účastníci seznámili s aktuálními trendy v oblasti Průmyslu 4.0, kyberbezpečnosti a umělé inteligence.

Cílem akce bylo vzbudit zájem mladých lidí o technologie a možnou budoucí kariéru v těchto oborech. Program zahrnoval odborné přednášky o 5G sítích a kyberbezpečnosti, které představily technologie jako obor plný příležitostí a moderních inovací.

Jedním z největších lákadel byla prohlídka interaktivních stanovišť v RICAIP Testbedu Praha a laboratořích RCMT ČVUT Praha, kde si žáci mohli na vlastní kůži vyzkoušet praktické dovednosti – například psát jednoduchý text pomocí robotického ramene nebo si zahrát hru s robotickým protivníkem v dámě. Akci si pochvalovali nejen studenti, ale i pedagogové, kteří ji ocenili jako cennou vzdělávací příležitost, která umožnila hravou formou rozvíjet praktické dovednosti v oborech, které budou hrát klíčovou roli ve světě budoucnosti.

Ředitel Národního centra Průmyslu 4.0 Robert Keil věří, že akce mladé účastníky inspirovala a povzbudila k dalšímu vzdělávání v technologických oblastech. 

Tato akce nejen inspirovala, ale zároveň přiblížila mladým lidem možnosti technických oborů a jejich význam pro budoucnost.

V roce 2024 společně s Technologickou gramotností jsme v Praze a Ostravě proškolili o technologiích více než 400 žáků a studentů.

Testbed, kde se akce odehrávala, je výzkumné a experimentální pracoviště CIIRC a Fakulty strojní ČVUT, kde se kombinují různé technologie jako aditivní výroba, obrábění, robotická manipulace, inteligentní dopravní systémy a spolupráce člověka s robotem. Klíčovým aspektem Testbedu je tzv. digitální dvojče, virtuální model výrobního zařízení, který je propojen s reálným světem skrze senzory a umožňuje sledovat celý výrobní proces v reálném čase.

Fotografie z akce