EDITORIAL ALENY NOVÁKOVÉ


Alena Nováková
zástupkyně ředitele NCP 4.0

Vážení partneři a přátelé NCP 4.0, 

po více než dvou letech, kdy vyšlo první číslo Bulletinu, nastal velmi přelomový okamžik. A vy všichni, kdo jej čtete pravidelně, již od prvního prokliku víte, že se nám konečně podařilo jej přenést do plně digitální podoby. Články teď můžete číst pohodlně z jakéhokoliv zařízení, což ocení zejména ti, kteří rádi čtou svou porci novinek z mobilu, jako já. S digitálním formátem přichází i nová grafika, která je součástí našeho nového vizuálního stylu, který se postupně promítne do veškeré naší komunikace. 

Přeci jen, v září bude Národní centrum Průmyslu 4.0 slavit tři roky od svého založení a za tu dobu urazilo nemalou cestu: vyvinulo se ze skvělého vizionářského nápadu do sebevědomé platformy, která je výrazným tvůrcem ekosystému pro Průmysl 4.0 a která sdružuje české lídry v této oblasti. A tomu musí odpovídat i vizuál s graficky čistým avšak osobitým stylem. 

Ale to není vše. Na podzim pro vás chystáme celou řadu akcí, které mají potenciál překročit stín běžných konferencí či workshopů na téma Průmysl 4.0 (více se dočtete v přehledu). Velmi výraznou a prestižní záležitostí je pak propojení akademické, veřejné a průmyslové sféry na Národním průmyslovém summitu 2020, kterého se zúčastní české špičky. Na této platformě pak budou diskutovat potenciál pro rozvoj české ekonomiky a konkurenceschopnosti, strategické infrastruktury, podpory vědy, ale také spolupráce firem s akademickým sektorem. Součástí události bude i představení unikátní publikace Analýza průmyslu 2020, která prezentuje osobní vhled stovky představitelů českých výrobních společností na různé aspekty průmyslové výroby a jejího fungování.  

Nejen tato konference posouvá fungování Národního centra Průmyslu 4.0 do nové éry, ve které se stáváme neutrální půdou, ale i prostředníkem pro tolik potřebnou diskusi mezi státem, průmyslem a akademickou sférou. Nové digitální služby chystáme také pro malé a střední podniky, které považujeme za páteř českého průmyslu. 

To, že se NCP 4.0 dynamicky rozvíjí, potvrzují i noví silní partneři jako jsou například T-Mobile, který je naším partnerem pro 5G technologie, VDT Technology a Aricoma se svými dceřinnými společnostmi Cleverlance a Autocont. 

V tomto vydání se zabýváme digitální výrobou a jsme rádi, že máme možnost v bulletinu představit ukázku skvělé akademicko-průmyslové spolupráce na příkladu digitalizace výroby ve společnosti Lego a jejím výrobním závodu v Kladně.  V rámci druhého tématu čísla vám představíme inteligentní logistiku, a to jak z pohledu „akademického“ – tedy tak, jak si myslíme, že by vše mělo fungovat, aby se dosáhlo optimálních výsledků, tak z pohledu praktického. Jak již dnes fungují inteligentní sklady, popisuje příspěvek z JHV Engineering, a jak se buduje moderní logistické centrum, představuje článek společnosti Panattoni. 

Budeme rádi, když nám dáte vědět, jak se vám nový bulletin líbí. V tuto chvíli jeho přerod do digitální podoby ještě není dokončený a stále pracujeme na dalších funkcionalitách, ale zpětná vazba nám pomůže ho vylepšit. 

Za celý tým NCP 4.0 vám přejeme příjemné léto, které z mnoha důvodů bude pro každého z nás asi trochu jiné než dříve. Věřím však, že nás tato změna obohatí a posune z již zabydlených a ověřených „pelíšků“ k novým cestám a obzorům. 

Přeji vám inspirativní léto
Alena Nováková
zástupkyně ředitele NCP 4.0