INOVACAST


Tradiční postupy a partu techniků při instalaci nového stroje nahradí rozšířená realita

Daria Hvížďalová, spoluzakladatelka technologického startupu Mainware, sinoložka a vědkyně, byla hostem v křesle Aleše Vlka.

Covid nakopnul směrem k digitalizaci hodně malých firem, a to zejména v oblasti automatizace a zavádění AI, říká Daria Hvížďalová v pokračování Inovacastu. Firmy si uvědomily, že „potřebují věci řešit tady a teď“ a nemůžou přešlapovat na místě, zvláště ty menší firmy nutně potřebují být konkurenceschopné. Tradiční postupy a partu techniků při instalaci nového strojního celku u zákazníka nahradila rozšířená realita, unavené lidské oči při kvalitě kontroly zase umělá inteligence. Různé nástroje, ale jedno mají společné – potřebují kvalitní vstupní data, což může být problém. Jak rozhodnout, která data jsou klíčová a jestli jich nesbíráme moc? A proč je při implementaci nových řešení nutné myslet i na koncové uživatele a nejen na přínos pro firmu?

Sledujte Inovacast 

Daria Hvížďalová je spoluzakladatelkou technologického startupu Mainware, který je součástí skupiny JHV Group. V JHV působí od roku 2018 a o rok později stála u zrodu firmy Mainware, která kombinuje virtuální realitu a umělou inteligenci při zavádění a údržbě výrobních strojů.

Daria studovala sinologii v Rusku a Číně, později IT management v Rusku a Finsku a byla členem vědeckého týmu v Good AI, kde vyvíjí tzv. obecnou umělou inteligenci. Zároveň podporuje Nadační fond Neuron na podporu vědy a učí předmět „Umělá inteligence v byznysových procesech“ na vysoké škole European School of Business and Management.