INOVACAST


Popularizace je pro vědu zásadní

Pavel Kordík byl hostem v křesle Aleše Vlka

„O informatiku je zájem, jak ze strany studentů, tak ze strany průmyslových firem. Kdybychom produkovali pětkrát více absolventů, tak by o to stále byl zájem“, říká Pavel Kordík, proděkan pro spolupráci s průmyslem na Fakultě informačních technologií ČVUT.

„Každá pořádná technická fakulta by měla stát na třech nožičkách – věda, spolupráce s průmyslem a výuka. Začínali jsme zejména s výukou a ostatní nožičky trochu kulhaly, ale teď už nám ta trojnožka začíná hezky fungovat,“ dodává.

„Baví mě management vědy a také jsem zjistil, jak je důležité popularizovat, dělat vědecký marketing. I u čistého výzkumu je marketing zásadní. Píšu blog posty, dělám videa a řadu dalších aktivit, jen proto, abychom naše objevy ve vědecké komunitě zpropagovali. Vědci se často neumí prodat.“

„Už nějakou dobu na fakultě buduji prostředí společných laboratoří. Je to dobré jak pro firmy, tak pro studenty. Ti by nám často zmizeli rovnou do firem a vůbec nedostudovali.  Podnik naopak nemusí utrácet tolik času svých expertů a studentům a jejich inovačnímu potenciálu se může částečně věnovat někdo jiný.“

Sledujte Inovacast 

doc. Ing. Pavel Kordík, Ph.D. je proděkanem pro spolupráci s průmyslem na Fakultě informačních technologií ČVUT. Vyučuje Metody výpočetní inteligence (NI-MVI) a Algoritmy data miningu (NI-ADM). Podílel se na vzniku startupů Recombee a UNICO.ai. Je jedním ze zakládajících členů iniciativy prg.ai. Celý vědecký život ho provází neuronové sítě, jejich optimalizace a rekomendační systémy.