5G SÍTĚ PRO PRŮMYSL


Partner NCP4.0 T-Mobile spustil na CIIRC ČVUT jednu z prvních ryzích 5G privátních sítí pro průmysl v Evropě

Pražská ČVUT je jedním z prvních míst v Evropě a prvním v ČR, kde začala fungovat privátní síť pro průmyslové využití postavená na ryzích 5G technologiích. Společnost T-Mobile zahájila na začátku srpna ostrý provoz tohoto 5G kampusu pro Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT. Privátní 5G síť umožní vědcům, studentům a také průmyslovým firmám rozvíjet inovativní řešení pro chytrou výrobu a snadněji zavádět prvky digitalizace a Průmyslu 4.0.

Zdroj: Tisková zpráva T-Mobile 

Kampusová síť na CIIRC ČVUT využívá nejrychlejší a nejmodernější digitální technologie podporující LTE, 5G a IoT a pokrývá prostory laboratoří včetně Testbedu pro Průmysl 4.0 (experimentální laboratoř budoucnosti) o celkové ploše 1000 m2. Technologie pro první 5G Stand Alone (SA) síť T-Mobilu dodala společnost Ericsson, která se stala vítězem výběrového řízení. Privátní 5G síť umožní testovat a rozvíjet koncept chytrých továren, kterým se s pomocí vysokého datového toku otevírají nové příležitosti.

 „Nejmodernější technologie nám umožní ověřovat koncepty Průmyslu 4.0, které vyžadují vysoký datový tok, krátkou dobu odezvy a stabilitu a zároveň kladou nároky na zajištění bezpečnosti dat. To vše lze díky spuštěné 5G síti realizovat. Otevírají se tím nové příležitosti, které mají potenciál změnit uvažování v řadě nejen průmyslových odvětví. Společně s průmyslovými partnery se teď soustředíme na vytváření případových studií, jako je například využití mobilní rozšířené reality pro vzdálenou údržbu v průmyslových procesech,“ říká Pavel Burget, ředitel Testbedu pro Průmysl 4.0 na CIIRC ČVUT.

T-Mobile se dlouhodobě specializuje na privátní kampusové sítě pro vysoké školy a průmysl a jen v letošním roce do nich investuje desítky milionů korun. „CIIRC dlouhodobě patří mezi špičková pracoviště. Věříme, že spuštění kampusové sítě jako nejmodernější komunikační technologie posouvá tento Institut mezi evropskou špičku a zároveň výrazně podpoří digitalizaci českého průmyslu,“ uvádí Luboš Lukasík, ředitel divize pro firemní zákazníky a veřejnou správu společnosti T-Mobile Czech Republic. „Kvalitní vysokorychlostní síť je klíčová pro celý koncept Průmyslu 4.0, který stojí na digitalizaci a automatizaci výrobních procesů“, doplňuje.

Společnost T-Mobile je partnerem celorepublikové akademicko-průmyslové platformy Národní centrum Průmyslu 4.0, což umožňuje testování 5G sítí také v rámci partnerských testbedů. Vedle testbedu pražského CIIRC ČVUT propojuje Centrum také testbed na CEITEC při Vysokém učení technickém v Brně, testbed při Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava a díky centru excelence RICAIP i testbedy německých institutů DFKI a ZeMA v Saarbrückenu.

Technologie 5G stand alone (5G SA)

5G SA technologie přibližuje 5G k dosažení svého skutečného potenciálu. Narozdíl od 5G non-standalone (5G NSA), který ještě v některých částech využívá 4G, přichází 5G Stand Alone verze s kompletní architekturou 5G. Jak její radiová část (RAN), tak část jádra (Core) nabídne vyšší rychlosti, nižší latenci a možnost masivního připojení IoT. Otevírá dveře novým aplikacím, jako je mobilní rozšířená a virtuální realita, automatické řízení vozidel, přesná in-door navigace, překlad v reálném čase apod.

Privátní (kampusová) síť (Private Campus Network)

Privátní sítě umožňují podnikům i výzkumným centrům využívat různé moderní digitální komunikační technologie podporující LTE, 5G, IoT, pro jejich pracovní, výrobní a provozní účely. Privátní kampus má pak klíčový význam především ve spojení s technologií 5G sítí. Hlavním přínosem je digitalizace nejen ve výrobních odvětvích, ale i v dalších oblastech jako jsou logistika, obchod nebo zdravotnictví. Sítě páté generace jsou navrhovány jako bezpečné proti odposlechům a dalším rizikům zneužití. Fungují v licencovaném pásmu, mají tedy jasná pravidla, která sítě chrání proti rušení. Jsou schopné obsloužit provoz s velmi velkou hustotou koncových zařízení.

První Non Stand Alone privátní 5G kampusovou síť v České republice spustil T-Mobile na konci roku 2020 v areálu VŠB – Technické univerzity Ostrava. Následovala NSA 5G síť na České zemědělské univerzitě v Praze.