INOVACAST


Mám brýle vytištěné na 3D tiskárně

Ondřej Štefek byl hostem v křesle Aleše Vlka.

3D tisk expanduje do oblastí, o nichž často nemáte ani tušení. 3D tisk je rozšířený například ve stomatologii, kde jste zvyklí, že si připlatíte, říká Ondřej Štefek v aktuálním dílu Inovacastu s Alešem Vlkem. Podobně je na tom třeba optika, sám mám brýle vytištěné na 3D tiskárně. Česká republika je hodně daleko ve 3D tisku protetických pomůcek, které se vyrábí na míru. Např. kraniální ortézy pro děti s deformací lebky a další specializované výrobky.  

Díky 3D tisku už dneska vzniká krásný produktový design. Přesto se na něj pořád nahlíží zejména jako na nástroj pro prototypování. Nejtěžší na tom je změnit myšlení lidí, kdy se ve firmě musí 3D tisku chopit nadšenec a lidé, kteří jsou ochotní ke změnám. Inovovat a vytvářet věci s přidanou hodnotou je dnes pro firmy způsobem, jak se vyrovnat s problémy, které přináší závislost na automotive, nedostatek dílů nebo válka na Ukrajině. 

Sledujte Inovacast 

Ondřej Štefek vystudoval politologii na CEU v Budapešti, ale dnes se věnuje zejména 3D tisku. Je spolumajitelem společnosti 3Dees Industries, která působí v oblasti 3D tisku a 3D skenování v Česku, na Slovensku a Ukrajině. V době počátku pandemie covidu-19 jeho společnost koordinovala výrobu a pomáhala s optimalizací inovativní 3D tištěné ochranné masky, která vznikla na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT. V minulosti pracoval také v oblasti poradenství. Své humanitní vzdělání i poradenské zkušenosti velmi aktivně využívá právě při hledání řešení pro firmy v oblasti aditivních technologií.