REPORT Z AKCE


Odborná konference v Pardubicích představila představila řešení hlavních bezpečnostních úskalí při zavádění inovací v průmyslových podnicích

Národní centrum Průmyslu 4.0 a CzechInvest pořádali v úterý 18. října konferenci Digitalizace MSP 2022 - Bezpečnost práce v průmyslových podnicích, která proběhla v areálu Univerzity Pardubice. Firmy, které konferenci navštívily, byly převážně z Pardubického kraje, ale také z krajů okolních – z Vysočiny, Středočeského kraje a Královehradeckého kraje.

Zdroj: NCP 4.0 a CzechInvest

Po dopoledních přednáškách, které představily konkrétní aplikační řešení bezpečnosti především v oblastech komunikace a kolaborace člověk-stroj, autonomních logistických systémů a celkového zabezpečení výrobního prostředí, následovaly odpolední exkurze.  Většina účastníků navštívila moderní laboratoře Univerzity Pardubice vybavené roboty a měřicí technikou; během exkurze do JHV Engineering mohli zástupci firem nahlédnout do výroby jedné z předních a v regionu významných českých technologických firem. Část účastníků se také přesunula do Stäubli – mezinárodní mechatronické společnosti, známé zejména díky výrobě textilních strojů, rychlospojek a průmyslových robotů.

Dle Státního úřadu inspekce práce se v České republice denně v práci zraní cca 120 zaměstnanců, z čehož v 81 % případů je příčinou špatně nebo nedostatečně odhadnuté riziko. Bezpečnostní aspekt je rovněž jedním z faktorů, které podniky při zavádění inovativních řešení musí vzít v potaz a mnohdy je to také jedna z příčin, proč se nakonec tyto podniky pro inovaci nerozhodnou. Pro úspěšnou aplikaci v průmyslu je vždy důležité posoudit bezpečnostní rizika daného procesu, konzultovat s výrobcem začlenění do výrobního procesu a promyslet systém monitoringu.
Robert Keil zástupce ředitele Národního centra Průmyslu 4.0
Naše akce jsou mezi malými a středními podnikateli velmi populární: našich seminářů se zúčastnilo již více než tisíc návštěvníků. Na konferenci Digitalizace MSP 2022 v Pardubicích se sešli nejen malí a střední podnikatelé, ale i zástupci velkých firem. Máme radost, že jsou naše semináře a konference populární u podnikatelů ve všech stádiích.
Michal Urban ředitel Divize podnikatelského prostředí agentury CzechInvest

Prezentace ke stažení

Fotogalerie