INOVACAST


Je třeba přestat žehrat na poměry

Monika Vondráková a Jaroslav Řasa byli hosty v křesle Aleše Vlka

„Spousta dobrých věcí se stane“, říká Jaroslav Řasa, zakladatel a majitel společnosti ABRA Software, kterou založil ještě za studií před třiceti lety. „Začínali jsme ve sklepě. Taky jsme měli kancelář na střeše funkcionalistické vily, která kopírovala venkovní počasí. V létě jsme třeba programovali v plavkách“, vzpomíná Řasa v Inovacastu na své podnikatelské začátky. „Nikdy jsme nerezignovali na to, aby se firma stále měnila. Výzvy bereme a nevzdáváme je, a proto nás ABRA i po 30 letech baví,“ dodává.

„Při vstupu do ABRY jsem se softwarovou firmou neměla zkušenost, ale měla jsem zkušenost s vědci díky Nadačnímu fondu Neuron”, říká Monika Vondráková, Brand Directorka ABRA. „Inženýři jsou vědcům podobní, takže jsem tu výzvu přijala. Značce ABRA jsme nastavili úplně jiný směr.“

„Za produktem potřebuji vidět nejen nuly a jedničky, ale i srdce. A to se nám podařilo. Pomáháme firmám s podnikáním díky informačním systémům, dodává Monika Vondráková. Abyste byli schopni firmu dobře řídit, musíte analyzovat, co se ve firmě děje. Nemusíte pak věnovat tolik času věcem, které místo vás zvládne počítač.

„Jsou tu stále firmy, které jsou odsouzeny k zániku”, komentuje současnou situaci Jaroslav Řasa. „Když přichází těžké doby, úspěšné firmy investují více. Je to cesta, jak konkurentům utéct. I tohle jsem se naučil od Baťy, kterého mám rád. Je třeba přestat žehrat na poměry.”

Sledujte Inovacast 

Jaroslav Řasa, majitel a zakladatel ABRA Software, člen představenstva NCP 4.0

Po studiích Kybernetiky na ČVUT v Praze plánoval vědeckou dráhu. Osud a knížka od Tomáše Bati ale rozhodly jinak. V roce 1991 vznikl informační systém, který se stal základem společnosti ABRA Software.

Firma dnes zaměstnává 150 lidí a její software používají desetitisíce zákazníků.

Smysluplným aktivitám se Jaroslav Řasa věnuje i mimo vlastní podnikání. Příkladem je spolupráce s Nadačním fondem Neuron, kde podporuje mladé vědce nebo projekt Můžeš podnikat!, jehož náplní jsou přednášky pro středoškoláky. Jaroslav Řasa je i členem představenstva Národního centra Průmyslu 4.0

Monika Vondráková, ředitelka brandu ABRA Software

Profesní dráhu začínala ve finančním sektoru (10 let v BNP Dresdner Bank). Posledních 15 let se věnuje budování značek, marketingu a PR. Působila několik let ve společnosti RSJ na pozici ředitelky komunikace a od roku 2014 odpovídá za rozvoj značky ABRA Software. Je předsedkyní správní rady Nadačního fondu Neuron, který v roce 2010 spoluzakládala.