INOVACAST
Za 10 let už nepůjde šroubovat na lince
Michal Fichtner byl hostem v křesle Aleše Vlka
“Průmysl 4.0 znamená se podívat na celý proces: od objednávky, po výrobu a dodání, je to digitalizace celého řetězce. Člověk by měl mít přidanou hodnotu, a tam, kde ji nemá, je potřeba jej nahradit nějakou automatizací,” říká Michal Fichtner ze společnosti Continental v Inovacastu.
“To, že papír nahradíte excelem, není digitalizace. Důležité je, abyste data z výroby uměl použít kdekoli a kdykoli. Stejně tak to, že máte robota, není digitalizace. Je třeba, aby roboti byli řízení automaticky, vyráběli v logické posloupnosti pro jejich optimální vytížení a vyráběli podle potřeb zákazníků,” vyvrací Fichtner četné mýty, které digitalizaci provází.
V rozhovoru s Alešem Vlkem se dostane i na budoucnost: “Cena práce se u nás přibližuje Německu, když to přeženu, proto je třeba vytvářet přidanou hodnotu. Montovna Evropy nebude mít za 10 let co montovat, protože přestěhovat výrobu je lehké. Aby tu firmy zůstaly, je třeba vytvářet něco navíc. Nenechat si ujet vlak a následovat velké hráče, protože za 10 let už nepůjde šroubovat na lince.”
Sledujte Inovacast
Michal Fichtner působí ve společnosti Continental v Brandýse nad Labem, kde vede projekt Digital Factory, který se stal modelovým závodem pro digitalizaci společnosti Continental v globálním měřítku. V Continentalu působí již od roku 2003 a začal zde opravdu od píky: od první pozice opraváře desek plošných spojů, přes údržbu do inženýringu, vedení skupiny i celých projektů. Postupně se přesunul na pozice zaměřené na data a informatiku – nejprve pozice IT MES Manager (manufacturing execution system), a pak založení skupiny BI (Business Intelligence). Odtud už byl k Průmyslu 4.0 jen krok.
Ve volném čase se kromě technologických zálib jako je chytrá domácnost a IoT věnuje třeba jízdě na kole nebo lyžování. Jeho mottem je „Vše je možné! Rychlé řešení je dost často lepší volba než honba za dokonalým řešením.“