INOVACAST


Investice do Průmyslu 4.0 se musí vrátit za rok

Michal Fichtner byl hostem v křesle Aleše Vlka

Michal Fichtner, host Aleše Vlka v Inovacastu, pracuje pro společnost Continental Automotive v Brandýse nad Labem. Kromě pneumatik vyrábí závod také interiérovou elektroniku: budíky, displaye, ale třeba také e-call moduly. Ty vám automaticky zavolají záchranku, když nabouráte.

“V Continentalu jsme začali akcelerovat digitalizaci už v roce 2017 a v roce 2020 jsme se stali modelovým závodem: to, co zavádíme u nás, přenášíme do závodů po celém světě. Šli jsme tomu hodně naproti.” 

“Cokoliv děláme, musí mít návratnost rok, maximálně rok a půl. Neděláme nic jen proto, aby to bylo,” vysvětluje Michal Fichtner principy, na kterých staví a zdůrazňuje: “Překonávání překážek vás posouvá dál. Hodně se soustřeďujeme na to, abychom přesvědčili zaměstnance, že jim inovace pomůže. Jde nám o to, abychom jim pomohli zvyšovat jejich kvalifikaci, protože interní lidi přináší tu největší hodnotu.” 

Sledujte Inovacast 

Michal Fichtner působí ve společnosti Continental Automotive v Brandýse nad Labem, kde vede projekt Digital Factory,  který se stal modelovým závodem pro digitalizaci společnosti Continental v globálním měřítku. V Continentalu působí již od roku 2003 a začal zde opravdu od píky: od první pozice opraváře desek plošných spojů, přes údržbu do inženýringu, vedení skupiny i celých projektů. Postupně se přesunul na pozice zaměřené na data a informatiku – nejprve pozice IT MES Manager (manufacturing execution system), a pak založení skupiny BI (Business Intelligence). Odtud už byl k Průmyslu 4.0 jen krok. 

Ve volném čase se kromě technologických zálib jako je chytrá domácnost a IoT věnuje třeba jízdě na kole nebo lyžování. Jeho mottem je „Vše je možné! Rychlé řešení je dost často lepší volba než honba za dokonalým řešením.“