INOVACAST


Vědci se typicky nestávají dobrými podnikateli

Jan Šedivý byl hostem v křesle Aleše Vlka

S rozpoznáváním řeči začínal Jan Šedivý z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v polovině 90. let v IBM, což byla jedna z prvních firem, která se tomu věnovala. „A tak nějak mě to zasáhlo na celý život,”  říká hned na úvod Inovacastu. 

„Význam rozpoznávání řeči stále roste. V USA na mobilních telefonech významně roste počet lidí, kteří při vyhledávání na mobilních telefonech, využívají právě řeč. V zařízeních jako Alexa, Google Home či telefonech - tam řeč je primární, klíčová a nezastupitelná.” 

Jan Šedivý dělí svůj pracovní čas zejména mezi tři role - učitele, výzkumníka, a také  mentora podnikání např. v inkubátoru e-club. „Velmi mě mrzí, že se snižuje zájem o technické obory. Ale mezi studenty se vždy najdou takoví, kteří jsou odhodlaní pracovat. Řada aplikací je velmi komplikovaná a vyžaduje velké soustředění. Takových studentů nikdy nebylo hodně a je jich asi stejně, jako jich bylo kdysi,” komentuje často diskutované téma Jan Šedivý.

„Podnikatelem se člověk musí narodit. Vyžaduje to rovnováhu mezi odvahou a smyslem pro detail a je to výslednice mnoha různých náhod, zda uspěje. Facebook začínal podobně jako my s řečí a udělal mnohem větší díru do světa.” 

Potřebuje podnikatel doktorát? I o tom je aktuální díl Inovacastu.

Sledujte Inovacast 

Jan Šedivý působí na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT od roku 2016 jako vedoucí skupiny Big Data and Cloud Computing. V minulosti pracoval pro společnost Google jako Technical Lead Manager a v institutu IBM T. J. Watson Research Center jako člen výzkumného týmu a později vedoucí výzkumu. Vedl mnoho celosvětových výzkumů a vývojářských projektů, byl hlavním designerem aplikace IBM Embedded ViaVoice pro rozpoznávání řeči. V této oblasti získal celou řadu ocenění a je autorem mnoha patentů. 

Specializuje se na výzkum konverzační umělé inteligence a interakce mezi lidmi a roboty, navíc vede vědecký inkubátor ČVUT eClub pro nadané studenty. Z něj rovněž vzešel studentský tým Alquist, který se svým stejnojmenným social botem získal v minulém roce zlatou medaili v mezinárodní soutěži Amazonu Alexa Prize. Kromě toho je Jan Šedivý spoluzakladatelem start-upu PromethistAI, vyvíjejícího vlastní konverzační aplikace, kde zastává pozici Senior Scientific Advisor.