INOVACAST


Digitalizaci brzdí nedostatek vzdělané pracovní síly

Jitka Řeháková a Petr Vostrý z České spořitelny byli hosty v křesle Aleše Vlka.

„V Česku je spousta šikovných lidí a stále platí rčení „zlaté české ručičky,“ většímu rozvoji digitalizace a zavádění nových technologií brání nedostatek vzdělaných dělnických profesí, říkají Petr Vostrý a Jitka Řeháková z České spořitelny.

„Není to problém továren samotných, ale těch pracovníků, které jsou schopni získat“, říká Petr a dodává, že Česko je dnes spíše „montovna než mozkovna,“ což je také vyvolané stavem školství. V pokračování Inovacastu s Alešem Vlkem se Petr a Jitka zamýšlejí nad tím, zda je silné průmyslové zaměření české ekonomiky v dnešní době hrozbou či příležitostí, jak si poradit s nedostatečně vzdělanou pracovní silou a zda jsou dotace pro technologickou transformaci firem nutné a v jaké míře. A závěrem dodávají, že budoucnost českého průmyslu vidí v návratu k tradici české výroby a českých značek, které historicky mají ve světě vynikající renomé.

Sledujte Inovacast 

 Petr několik let pracoval v podnikové sféře a zažíval tak bankovní business z druhé strany. V praxi se věnoval např. revitalizaci a záchraně firem ve finančních problémech a zkušenosti, které jako krizový manažer získal, pak opakovaně použil i ve své bankovní praxi. V České spořitelně začínal jako analytik. Od analytické práce se postupně posunul do oddělení risku, korporátního byznysu a nyní vede tribe Korporátní Engagement. V praxi se věnuje správě klientských dat, novým produktům a péči o firemní klienty. Aktivně zapojuje i do startupové scény v rámci dceřiné společnosti Seed Starter České spořitelny.

Jitka začínala svoji bankovní kariéru v ČSOB v oblasti mezinárodního platebního styku odkud se na chvíli vzdálila směrem ke sportovní kariéře a reprezentovala Česko ve sportovním aerobiku. Po návratu do bankovnictví začala působit v České spořitelně a prošla postupně velkou částí banky od retailu, přes privátní bankovnictví a centrum pro Expaty, vývoj produktů a podporu prodeje korporátního bankovnictví až na současnou pozici Engagement experta. V této roli se Jitka věnuje především oblasti inovací, vyhledává obchodní příležitosti a buduje a rozvíjí spolupráci se strategickými partnery, jako je například Národní centrum průmyslu 4.0, ale také Svaz průmyslu a dopravy nebo Hospodářská komora s cílem využít společné synergie na podporu podnikatelského prostředí České republiky.