Umělá inteligence – sluha, nebo pán?

Umělá inteligence – sluha, nebo pán?

Umělá inteligence – sluha, nebo pán?
Od robota Emílka po robotku Pepper. Umělá inteligence jako součást i hrozba naší existence. A dočkáme se porážky nejen v šachách?

O AI v pořadu Historie.cs diskutoval Vladimír Mařík (ředitel CIIRC ČVUT), Ivan M. Havel (Centrum pro teoretická studia při UK a AV) a Jan Romportl (AI Startup Incubator) 
Sledovat video

Lidstvo se vždy pokoušelo stvořit umělou bytost, která by svými vlastnostmi a schopnostmi přesáhla člověka. Zároveň se možností stvořit umělý život strašilo. Druhá světová válka urychlila veškerý vědecký vývoj a rok 1956 se stal milníkem v dějinách umělé inteligence a kybernetiky. Za dalších šedesát let lidstvo ve vývoji robotů pokročilo o řády dál. Dnes už známe roboty nejen v průmyslovém světě, ale i z operačních sálů nebo jako pomocníky v sociálních službách. Stále se ovšem také objevují nové knihy, které poukazují, že umělá inteligence lidstvo ovládne a bude to člověk, kdo začne tahat za kratší konec. Mezi taková díla patří nyní kniha švédského filozofa Nicka Bostroma Superinteligence. Jsou jim vyjádřené obavy oprávněné? Stane se člověk na planetě Zemi druholigovým hráčem? A čím se lidský tvor začne zabývat, pokud mu dál ubude náročné práce a přibude volný čas?