Prediktivní údržba přilákala odborníky do Národního centra Průmyslu 4.0

Prediktivní údržba přilákala odborníky do Národního centra Průmyslu 4.0

Národní centrum Průmyslu 4.0 uspořádalo pro své partnery i odbornou veřejnost seminář ve formátu business snídaně na téma prediktivní údržby, který se uskutečnil 10. října v atraktivních prostorách 10. patra budovy Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky.

Prediktivní údržbu jasně a výstižně shrnul moderátor akce, redaktor pořadu ČT Věda 24, Martin Tyburec příslovím: „tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne, aneb tomu se prediktivní údržbou právě chceme vyhnout.“ Tomuto jednoduchému přirovnání přitakal nejen hlavní host a kapacita v oboru údržby, profesor Václav Legát, ale i další z mluvčích, kteří reprezentovali nejenom teoretická, ale i praktická východiska prediktivní údržby.

Na úvodní a základní fakta sumarizující přednášku profesora Legáta navázal docent Zdeněk Aleš z České zemědělské univerzity, který se zabývá analýzou velkých dat a jejich využitím pro predikci údržby. Z návazné diskuse s účastníky mimo jiné vyplynulo, že osazení stroje větším množstvím různých diagnostických čidel neznamená automaticky lepší řešení, neboť je nutné si hlídat náklady na prediktivní i reaktivní diagnostiku a vybrat to ekonomičtější řešení. 

Praktickou stránku dodavatelů řešení zastupoval ing. Zdeněk Haumer ze společnosti Festo, která je například dodavatelem chytrého softwaru pro údržbu Smartenance. Závěr akce patřil Jiřímu Čermákovi ze startupu Neuron Soundware, který představil jeden z nových možných směrů údržby. „Napodobujeme intuici a nahrazujeme lidský faktor umělou inteligencí. Akustika se používá již desítky let, není to zázrak, ale je to jiný způsob detekce“, shrnul detekci poruch pomocí zvuku Čermák.

Téma prediktivní údržby a atraktivní mluvčí, kteří představovali různé póly prediktivní údržby, přitáhli řadu hostů z nejen velkých a prediktivní údržbu praktikujících firem, ale i z těch menších.  „Prediktivní údržba nenahradí údržbu po poruše ani periodickou údržbu. Tam, kde je technicky možná a ekonomicky výhodná, se stává optimálním a udržitelným nástrojem“, shrnuje prediktivní údržbu profesor Legát. 

Hosté snídaně: 

prof. Ing. Václav Legát, DrSc.
předseda České společnosti pro údržbu
Technická fakulta Česká zemědělská univerzita

doc. Ing. Zdeněk Aleš, Ph.D. 
Technická fakulta Česká zemědělská univerzita

ing. Zdeněk Haumer
Festo

Jiří Čermák
Neuron Soundware

Snídani moderoval:
Martin Tyburec
redaktor zpravodajství ČT a pořadu Věda 24

Mediální partner akce:
Roklen 24

Foto:
Roman Sejkot, CIIRC ČVUT