Noc vědců přilákala do CIIRC rekordní počet návštěvníků

V pátek 27. září otevřelo ČVUT své prostory pro širokou veřejnost a již po šesté se připojilo k celorepublikové akci Noc vědců. Téma Šetrně k planetě přilákalo rekordních 6000 návštěvníků, kteří se seznámili se zajímavými projekty z našich fakult a součástí.

Prostřednictvím Národního centra Průmyslu 4.0 se zapojil i Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky, který navštívilo více než 1000 zájemců o technologie budoucnosti.  V Testbedu pro Průmysl 4.0 se představila nejen robotická továrna včetně simulace ve virtuální a rozšířené realitě, ale také další vědecké týmy.

Velký zájem již tradičně vzbudil sociální bot Alquist, a také novinka, tematická hra Walking simulator, která umožňuje vyzkoušet si ve virtuální realitě ovládání prostoru hlasem.

Virtuální realita napomáhá i při osvojování si pohybových dovedností: zažonglovat si pouze virtuálně je snadnější než ve skutečnosti. Workshop, při kterém se vyřádili děti i dospělí připravilo oddělení kognitivních systémů a neurovědy. Stejně tak jako poradnu pro měření a rozbor tělesných parametrů. Přístroje, kterými CIIRC disponuje, jsou mnohonásobně přesnější než ty, které jsou dostupné pro běžné komerční účely.

Otevřelo se i Centrum města budoucnosti, které ukázalo možnosti holografického stolu.

Velký ohlas samozřejmě vzbudil robotický barman a barista, u kterého stály dlouhé řady zájemců.

Co dále nabídl program v rámci ČVUT:

V dejvickém kampusu se představila Fakulta stavební, Fakulta strojní, Fakulta elektrotechnická, Fakulta informačních technologií, Fakulta biomedicínského inženýrství a Masarykův ústav vyšších studií. Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská a Fakulta dopravní se prezentovala na svých pracovištích v centru Prahy. Již podruhé se připojilo i děčínské pracoviště Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské a Fakulty dopravní. Letošní bohatý program nabídl zajímavé interaktivní exponáty, exkurze ve specializovaných laboratořích, velké množství workshopů, přednášek a experimentů, dokonce i tematickou únikovou hru.