Noc vědců

Noc vědců v Testbedu pro Průmysl 4.0

Připojujeme se k celorepublikové popularizační akci Noc vědců a otevíráme naše laboratoře pro širokou veřejnost. Na oficiálních stánkách akce si můžete stáhnout program pro všechna místa, která vás zajímají nebo si nainstalovat praktickou aplikaci, která vám může dělat společnost po celou dobu akce a pomoci vám se jednoduše zorientovat a najít, co vás zajímá. 

Testbed pro Průmysl 4.0 je experimentální pracoviště pro testování inovativních řešení a procesů pro chytré továrny budoucnosti. Testbed představuje naprosto unikátní koncept zkušební výrobní linky, která díky variabilitě strojů, robotů a softwarových nástrojů včetně kombinace rozšířené i virtuální reality umožňuje testovat postupy Průmyslu 4.0 před jejich zavedením do reálné průmyslové výroby, což šetří výrobcům čas, peníze i životní prostředí, protože umožňuje otestovat vhodnost řešení ještě před výrobou skutečných prototypů.

Testbed pro Průmysl 4.0 se stává základní součástí nově založeného centra RICAIP, což bude Evropské centrum excelence v oblasti umělé inteligence a průmyslové robotiky. To společně založili CIIRC ČVUT spolu s brněnským CEITEC VUT a dvěma německými instituty, DFKI a ZeMA. RICAIP propojí pražský testbed s brněnským a německým. Vznikne tak unikátní výzkumné a experimentální pracoviště v oblasti distribuované průmyslové výroby, první svého druhu v Evropě.

Co na vás v Testbedu čeká?

  • robotická montážní linka provádějící automatickou montáž a demontáž modelových autíček
  • hry ve virtuální realitě
  • rozšířená realita s Microsoft HoloLens
  • průmyslový autonomní mobilní robot KUKA KMR
  • vzdálená údržba s využitím rozšířené a virtuální reality
  • robotický barman vám připraví vámi zvolený nápoj

Centru města budoucnosti si prohlédněte model chytrého města s patřičnými vizualizacemi a simulátory fungování chytrých řešení. Můžete si vyzkoušet i chytré odpadkové koše, sloupy veřejného osvětlení, technologie chytré domácnosti a další.

Oddělení kognitivních systémů a neurovědy, které pracuje na integraci poznatků několika vědních disciplín: neurovědy, umělé inteligence, psychologie, informatiky a matematiky vás pozve ke svému stánku, kde si budete moci detailně nechat změřit a rozebrat své tělesné parametry a vyzkoušet si aplikace virtuální reality.

  • Poradna: měření a rozbor tělesných parametrů
  • Workshop: naučte se žonglovat pomocí virtuální reality

Team Alquist – sociální bot

Alquist je chatbot, který v letech 2017 a 2018 získal prestižní ocenění v soutěži Amazonu Alexa Prize. Mluví anglicky, ale popovídá si s vámi o sportu, počasí či kultuře. Nebo o čemkoli budete chtít.

Budete mít také jedinečnou příležitost si vyzkoušet hru, která vznikla přímo v tomto týmu – Walking simulator. Můžete zkoušet pomocí virtuální reality ovládat prostor hlasem. Hra naznačuje, jakým způsobem bude směřovat IoT třeba v našich domovech.

Termín konání: 27. 9.  2019 od 17:00 do 23:00 hodin

Místo konání:

Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (Czech Institute of Informatics, Robotics and Cybernetics)
Vchod B - Testbed pro Průmysl 4.0

Jugoslávských partyzánů 1580/3
160 00 Praha 6 - Dejvice
Česká republika