Momentka z Národního průmyslového summitu nominována na Czech Press Photo

Momentka z Národního průmyslového summitu nominována na Czech Press Photo

Zdroj: ČTK

Mezi nominovanými ve fotografické soutěži Czech Press Photo (CPP) je i fotoreportér ČTK Roman Vondrouš. V kategorie Reportáž postoupil se snímkem Dezinfekce ozonem, který ukazuje, jak účastníci Národního průmyslového summitu 2020 v září v Praze procházeli dezinfekční bránou. Právě téma pandemie koronaviru nominacím 26. ročníku soutěže dominuje.

Novinářské záběry toho, jak nový virus bezprecedentně ovlivnil životy lidí, ovládly všechny kategorie soutěže včetně umění, sportu a životního prostředí. Mezinárodní porota do užšího výběru z více než 5000 přihlášených fotografií ale vybrala i záběry z tragické střelby v nemocnici v Ostravě nebo tehdy pokračujícího soudu s Marianem Kočnerem souzeným kvůli podílu na vraždě novináře Jána Kuciaka.

Mezinárodní porota, ve které zasedal i šéf fotobanky ČTK Petr Mlch, vybrala nominované snímky v sedmi kategoriích, kde posuzovala jednotlivé snímky a série společně. Pět odborníků hodnotilo fotografie od 288 autorů z Česka a Slovenska. Na základě doporučení poroty vybral jednu ze dvou hlavních cen soutěže tradičně pražský primátor. Cenu Grant Prahy získal novozélandský fotograf Amos Chapple za soubor Střešní strážci Prahy, který dokumentuje skryté sochy na pražských střechách. Grant Prahy obnáší peníze na roční dokumentování proměn města.

V kategorii Aktualita má nominaci Tomáš Benedikovič z Denníku N za snímek nazvaný Kočner zachycující souzeného Kočnera obklopeného letos v únoru policisty v kuklách u specializovaného soudu v Pezinku. Lukáš Kaboň z Deníku je nominován za snímek Střelba ve Fakultní nemocnici Ostrava a Jaroslav Novák z agentury TASR za fotografii Loučení s koronou. Zachycuje hostinu na Karlově mostě v Praze, kam organizátoři 30. června pozvali lidi na symbolické rozloučení s koronavirovou krizí; mnohé další snímky v soutěži ale naopak dokládají jarní a znovu pak podzimní boj společnosti s vysoce nakažlivým virem.

Je tomu tak třeba v kategorii Reportáž, kde je kromě Vondrouše nominován i Gabriel Kuchta z Deníku N se snímkem JIP během pandemie koronaviru zachycující zdravotníky Všeobecné fakultní nemocnici v Praze ošetřující v březnu pacienty s covidem-19.

Vondrouš bodoval na CPP několikrát. Vloni získal první cenu v kategorii Lidé, o kterých se mluví, za sérii snímků Premiér v Bílém domě, na níž zachytil pracovní cestu Andreje Babiše do Spojených států amerických.

Vítěze letošního ročníku CPP vyhlásí pořadatelé 2. prosince, podoba ceremoniálu bude záležet na vládních opatřeních. Výstava vítězů by se měla konat od března do října.

Všechny nominované snímky jsou k vidění zde.