Jaroslav Lískovec byl hostem Souvislostí Plus

Zdroj: Český rozhlas Plus

Jak daleko je digitalizace ve státní sféře a v soukromé? Co jsme se naučili v době pandemie? Poslechněte si Souvislosti Václava Pešičky, jejichž hostem byl i ředitel NCP4.0 Jaroslav Lískovec.

Práce z domova i konec zbytečného papírování, tak vypadá digitalizace v soukromém sektoru. A státní správa? „Úřady mezi sebou ani v roce 2021 nespolupracují. Úředník si najde, že za daný orgán může vystupovat pět osob, a chce je mít uvedené ve formuláři. Formulář vám proto vrátí, abyste ho doplnili znovu, místo toho, aby klikl a doplnil údaje z rejstříku, do kterého se právě dívá,“ popisuje Jan Vetyška, výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci (APEK).

Češi si zvykli v době pandemie nakupovat zboží online – české e-shopy se v loňském roce podílely na HDP z osmi procent. Tím se e-commerce vyrovnala automobilovému průmyslu. Meziroční nárůst obratu dosáhl okolo 30 procent.

Stejně jako prodejci byly ke změnám donuceny i průmyslové podniky. Mnohé z nich se digitalizací, automatizací a robotizací svého provozu zabývají už několik let. Koronavirus ale vše výrazně urychlil.

Ta situace, která se tady děje, ukazuje na důležitost a nutnost digitalizace. Firmy začínají v tomto směru měnit své myšlení,“ věří Jaroslav Lískovec, ředitel Národního centra Průmyslu 4.0. „To, co mě trápí, je podpora ze strany státu. Máme sice strategie, kde jsou velké plány, ale to, co se teď děje, je zpochybňování investic a podpory těch plánů. Raději se dávají peníze na populistické věci, které ovlivňují volby. A to je největší brzda.

Poslechněte si celý záznam pořadu