Fotografie z Národního průmyslového summitu vítězem v soutěži Czech Press Photo 2020

Fotografie z Národního průmyslového summitu vítězem v soutěži Czech Press Photo 2020

Fotografií roku 2020 se v soutěži Czech Press Photo stal snímek Romana Vondrouše z ČTK, který zachycuje účastníka Národního průmyslového summitu procházejícího dezinfekční bránou.

Fotografie roku má zobrazovat nejdůležitější téma uplynulého roku. Tou byla a stále je jednoznačně pandemie koronaviru. Asi každý očekával fotografii chodce s rouškou v prázdné Praze. Vítězný snímek však upozorňuje na současnou situaci trochu jinak a ve zkratce popisuje život, který nyní prožíváme,“ říká předseda poroty Joe Klamar. 

Výtvarně čistý obraz podle něj vyvolává pocity izolovanosti, únavy, rezignovanosti, obav a zároveň se ptá, jak asi bude vypadat budoucnost ve společnosti onemocnění covid-19.

Národní průmyslový summit se konal 9. září 2020 v Betlémské kapli. „Už při příchodu ke vstupu do Betlémské kaple mě tato scéna zaujala. Začal jsem rychle fotografovat příchozí, protože do začátku konference zbývalo pouze pár minut a většina účastníků již byla v sále. Dvě dezinfekční brány stály těsně za dveřmi a zrovna v tu chvíli do nich pronikal i sluneční svit, který v kombinaci s proudící dezinfekcí dotvořil zajímavou světelnou atmosféru,“ vzpomíná Roman Vondrouš. 

Měl jsem štěstí, že muž zachycený na snímku, jako jeden z mála příchozích, neměl nasazenu roušku a v jeho tváři se značily jakési odevzdané emoce a únava z této nelehké doby, kterou všichni procházíme,“ dodává. 

My jen dodáváme, že oním mužem, který je na fotografii, není nikdo jiný nežli úspěšný český vědec Tomáš Mikolov, který se věnuje oblasti umělé inteligence a působí na CIIRC ČVUT.

Více informací o soutěži Czech Press Photo

Novinářské záběry toho, jak nový virus bezprecedentně ovlivnil životy lidí, ovládly všechny kategorie soutěže včetně umění, sportu a životního prostředí. Mezinárodní porota do užšího výběru z více než 5000 přihlášených fotografií ale vybrala i záběry z tragické střelby v nemocnici v Ostravě nebo tehdy pokračujícího soudu s Marianem Kočnerem souzeným kvůli podílu na vraždě novináře Jána Kuciaka.

Mezinárodní porota, ve které zasedal i šéf fotobanky ČTK Petr Mlch, vybrala nominované snímky v sedmi kategoriích, kde posuzovala jednotlivé snímky a série společně. Pět odborníků hodnotilo fotografie od 288 autorů z Česka a Slovenska. Na základě doporučení poroty vybral jednu ze dvou hlavních cen soutěže tradičně pražský primátor. Cenu Grant Prahy získal novozélandský fotograf Amos Chapple za soubor Střešní strážci Prahy, který dokumentuje skryté sochy na pražských střechách. Grant Prahy obnáší peníze na roční dokumentování proměn města.

V kategorii Aktualita má nominaci Tomáš Benedikovič z Denníku N za snímek nazvaný Kočner zachycující souzeného Kočnera obklopeného letos v únoru policisty v kuklách u specializovaného soudu v Pezinku. Lukáš Kaboň z Deníku je nominován za snímek Střelba ve Fakultní nemocnici Ostrava a Jaroslav Novák z agentury TASR za fotografii Loučení s koronou. Zachycuje hostinu na Karlově mostě v Praze, kam organizátoři 30. června pozvali lidi na symbolické rozloučení s koronavirovou krizí; mnohé další snímky v soutěži ale naopak dokládají jarní a znovu pak podzimní boj společnosti s vysoce nakažlivým virem.

Je tomu tak třeba v kategorii Reportáž, kde je kromě Vondrouše nominován i Gabriel Kuchta z Deníku N se snímkem JIP během pandemie koronaviru zachycující zdravotníky Všeobecné fakultní nemocnici v Praze ošetřující v březnu pacienty s covidem-19.

Vondrouš bodoval na CPP několikrát. Vloni získal první cenu v kategorii Lidé, o kterých se mluví, za sérii snímků Premiér v Bílém domě, na níž zachytil pracovní cestu Andreje Babiše do Spojených států amerických.

Vítěze letošního ročníku CPP vyhlásí pořadatelé 2. prosince, podoba ceremoniálu bude záležet na vládních opatřeních. Výstava vítězů by se měla konat od března do října.

Všechny nominované snímky jsou k vidění zde.