Diskuse se social botem Alquistem přilákala široké publikum

Diskuse se social botem Alquistem přilákala široké publikum

Ve středu 30. ledna v podvečer se v Penthousu CIIRC uskutečnila diskuse s tvůrci social bota Alquista, který v letech 2017 a 2018 získal druhé místo v prestižní celosvětové soutěži společnosti Amazon Alexa Prize. Akce přilákala příznivce chatbotů především z řad technologických firem, ale také studenty a nadšence do nových technologií.

Setkání, které bylo první ze série diskusí s cílem popularizovat inovativní technologie a výsledky výzkumu v rámci partnerských univerzit, zahájila Alena Nováková, zastupující pořadatele akce Národní centrum Průmyslu 4.0.

Tým ve složení Jan Pichl, Petr Marek, Jakub Konrád, Martin Matulík a Ondřej Hrách společně s vedoucím skupiny Janem Šedivým představili současné možnosti chatbotů a soutěž Amazon Alexa Prize, především se ale věnovali konkrétním otázkám týkající se Alquista. Jaké zdroje dat Alquist využívá a s čím se musí v této oblasti potýkat? Jak naučit technologii, aby správně pochopila, co přesně svými slovy myslíte? Jak eliminovat kontroverzní témata a vulgarismy? Jak se tvoří dialogový strom a jak správně klasifikovat odpověď? To byla jenom některá z témat, kterými se ve své přednášce zabývali.

Tým představil i specifika Alquista, která jej odlišují od ostatních social botů a která se ukázala jako pozitivní pro příjemnou interakci s lidmi. Alquist si vás totiž pamatuje a osloví vás jménem. Zároveň si pamatuje, co jste mu říkali, takže když si s ním povídáte znovu, může navázat na předchozí témata. Například se umí zeptat, jestli se cítíte lépe, pokud jste si minule stěžovali, že jste nemocní. Alquist dokáže dobře mluvit o velkém množství témat a plynule přecházet od jednoho témata k druhému.  Také si umí dohledávat aktuální informace, takže vás může překvapit novinkami.

Početné publikum velmi zajímalo konkrétní využití social botů v praxi, zejména jaká data a kde se uchovávají a hlavně  - kdy budou boti mluvit česky. Tým Alquist posluchače potěšil sdělením, že i na tomto úkolu se pracuje, přestože čeština je pro programování o něco komplikovanější než angličtina.

Jako perličku si mohli diváci poslechnout, jak Alquist „zpívá“, což je poměrně unikátní schopnost, ale lidem zatím zdaleka nemůže konkurovat. Publikum se také mohlo podívat, jak se pracuje s chatbotem například v rámci interaktivního filmu.

Všichni si mohli na místě samozřejmě vyzkoušet konverzaci s Alquistem a zároveň otestovat jeho erudici. Na dotaz, jaká je hodnota čísla pí, zvládl Alquist odpovědět na deset desetinných míst, což se ukázalo jako uspokojivé i pro přítomné vědce.

Diskuse po skončení hlavní části akce ještě pokračovala neformálně u sklenky vína, čímž se završil velmi příjemný a inspirativní večer.

Odkaz na blog Jana Šedivého, ve kterém shrnuje zásadní informace.