Autonomní formule jedou ...

...aneb lepší algoritmus zvítězí!

Baví vás závodní formule? Zajímáte se o autonomní řízení? A víte, jak spolu souvisí formule a Porsche? Pak byste si neměli nechat ujít jedinečnou příležitost setkat se s týmem studentů ČVUT, kteří na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT pod vedením prof. Zdeňka Hanzálka, navrhují a programují autonomně řízené formule. V rámci akce pro širokou veřejnost představí své formule, s kterými se s vynikajícími výsledky účastní mezinárodních soutěží studentských týmů, a názorně předvedou jak si autonomně řízená auta poradí s neznámou tratí i nenadálými překážkami.  

Řízení autonomních formulí je postavené na algoritmech a jejich správné naprogramování je pro vítězství v soutěži mnohem důležitější než konstrukce auta, která je předschválená pro všechny týmy. I když by se dalo očekávat, že složitější algoritmus je lepší, studenti ČVUT zvítězili v jedné ze soutěží právě díky "jednoduššímu" řešení, které ale nabídlo novinku v podobě vyhýbání se překážkám. 

Vývojem algoritmů pro autonomní formule to ale nekončí. Řešení, která se testují na této platformě, se totiž používají také pro programování autonomního řízení na reálném autě Porsche Panamera, což je dalším z výzkumných projektů týmu prof. Hanzálka.

Přijďte si poslechnout, jak se programují autonomní formule a jak nasbírané zkušenosti mohou pomoci při programování skutečných aut do reálného provozu. Prof. Zdeněk Hanzálek a tým studentů pod vedením Ing. Michala Sojky, Ph.D. vám předvedou své formule při živé demonstraci a rádi zodpoví vaše dotazy. Po skončení akce je připraveno občerstvení a bude možnost neformálního rozhovoru s členy týmu.

A pokud jste studenti a zaujmou vás formule a jejich programování natolik, že byste si to chtěli zkusit sami, není nic snazšího, než se přímo na místě domluvit se členy skupiny. Právě teď totiž hledají posily a rozšiřují svůj tým. 

Akce je určena pro všechny zájemce o autonomní řízení.  
Vstup na akci na základě potvrzené registrace do naplnění kapacity. 

Vstupné je zdarma. Registrační formulář níže na stránce.

Termín konání: úterý 14. května 2019 od 16 hod
Místo: CIIRC ČVUT, budova A, 10. patro, Penthouse

Doplňující informace o týmu:
1. místo - "2nd F1/10 Competition" - 4/2018 Porto, Portugalsko; soutěže se účastnilo 7 týmů.
3. místo - "3rd F1/10 Competition" - 9/10 2018 Turín, Itálie; soutěže se účastnilo 9 týmů.

Tým se skládá ze studentů Fakulty elektrotechnické ČVUT, pro které je práce na projektu součástí předmětu (individuální projekt, práce v týmu), nebo bakalářské/diplomové práce. Vedoucím týmu je Ing. Michal Sojka, Ph.D., který stojí především za výběrem témat jednotlivých projektů. 
Nápady a vize jsou společným dílem všech členů týmu. 
V tuto chvíli má tým tři funkční modely, díky čemuž může mít najednou otevřeno více projektů. Mezi aktuální projekty patří např. aktivní mapování a lokalizace na dráze, plánování s využitím prediktivního řízení, nebo třeba sledování objektu za využití kamery. Do budoucna chce přidat další model, u kterého chce pracovat na vylepšení chování na dráze a rozšířit senzorickou výbavu o ultrazvukové senzory, aby se dalo provádět například parkování.

Formule je postavena na RC modelu auta ve velikosti 1/10. Oproti standardnímu modelu jsou na šasi stavebnice přidělány další komponenty - počítač, senzory, regulátor. Jednotlivé senzory jsou připojeny k výpočetní jednotce, která získané údaje zpracovává a za pomoci vybraných algoritmů ovládá pohyb auta. Soutěžní model vychází z oficiálního schváleného modelu "V2" pro soutěž F1/10.

Podívejte se na video z napínavého finále v Portu, kde tým prof. Hanzálka zvítězil v konkurenci mezinárodních týmů z USA, Jižní Korei nebo Itálie.

Místo konání:

Penthouse, 10. patro, budova A
Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky 

Jugoslávských partyzánů 1580/3
160 00 Praha 6 - Dejvice
Česká republika

Registrace na akci je zdarma do naplnění maximální kapacity.